KILPAILUTULOKSET

Sisulisä pm-ottelut 9.9. Oulu

 

P10, 3-ottelu: 4. Jasu Saarenpää 623 pist. (10,07 - 343 - 5.49)

P9, 3-ottelu: 8. Roope Tuomaala 369 pist. (8,44 - 273 - 4.79)

 

Merimajan kisat 27.8. Pyhäjoki

 

M60, kiekko: 1. Olavi Roivainen 37.92

 

14-15-v. Suomen mestaruuskilpailut 25.-27.8. Raasepori

 

T15, seiväs: 1. Essi Melender VaasVa 330, 2. Olivia Härkönen VKV 325, 3. Emilia TUOMAALA SalSa 310, 13. Anna RANZ SalSa 240

T15, seiväs, joukkuekilpailu: 1. SALSA 550, 2. NurmijYU 545, 3. TampPy 520

 

Seuran mestaruuskilpailut 22.8.

 

3-ottelu (40m – pituus – kuula):

P2014-2012: 1. Viljami Majava 3 pist. (9,9 – 170 – 3.70), 2. Joonas Nylund 6 p. (10,5 – 150 – 3.10), 3. Niilo Heikkilä 10 p . (11,5 – 145 – 2.30), 4. Roni Kellola 12 p. (11,1 – 140 – 1.60), 5. Julius Ramstedt 15 p. (12,9 – 120 – 1.70), 6. Manu Kosonen 17 p . (14,0 – 125 – 1.50), 7. Mauri Mäkelä 21 p. (16,1 – 90 – 1.10)

T2012-2014: 1. Ella Kanamäki 3 p. (8,9 – 190 – 6.00), 2. Jemina Kosonen 7 p. (9,3 – 165 – 3.10), 3. Liisa Mäkelä 8 p . (11,9 – 160 – 3.40), 4. Janica Huttunen 12 p. (12,6 – 107 – 2.70), 5. Alina Majava 15 p . (13,8 – 102 – 1.60), 6. Enni Mattila 18 p. (14,0 – 80 – 1.30), 7. Anni Heikkilä 21 p. (26,1 – 50 – 0.50)

P2011-2010: 1. Aaro Nivala 5 p. (8,3 – 243 – 3.80), 2. Aapo Kippola 7 p. (10,1 – 205 – 4.00), ja Aatu Äijälä 7 p. (9,4 – 195 – 4.00), 4. Tami Tuomisto 11 p. (9,0 – 180 – 2.90), 5. Eino Rytinki 14 p. (10,7 – 160 – 3.50)

T2011-2010: 1. Eevi Pirinen 5 p. (8,8 – 211 – 3.50), 2. Nella Penttilä 7 p. (8,9 – 215 – 2.70), 3. Alisa Nivala 10 p . (9,1 – 212 – 2.60), 4. Mirjami Hukka 12 p. (9,4 – 165 – 2.80), 5. Salla Alatalo 13 p. (10,0 – 158 – 3.50), 6. Fanni Ylikulju 15 p . (9,4 – 160 – 2.40)

P2009-2008: 1. Lauri Korpela 3 p. (7,4 – 296 – 5.12), 2. Roope Tuomaala 6 p. (8,2 – 261 – 4.63), 3. Miro Lehto 12 p. (8,3 – 255 – 3.51), ja Eemil Harju 12 p. (8,6 – 232 – 4.32), 5. Otto Simsek 15 p . (8,6 – 237 – 3.50), 6. Anssi Saarenpää 17 p. (8,9 – 205 – 4.08), 7. Niilo Kanamäki 18 p . (9,3 – 202 – 4.17)

T2009-2008: 1. Anniina Nivala 3 p. (7,3 – 267 – 4.30), 2. Enja Pirinen 7 p. (8,1 – 240 – 4.30) ja Laura Nylund 7 p. (8,1 – 248 – 2.80), 4. Emilia Nylund 11 p. (8,4 – 244 – 2.54), 5. Iina-Aurora Äijälä 15 p. (8,8 – 224 – 1.99)

 

3-ottelu (60m – pituus – kuula):

P2004-2007: 1. Jasu Saarenpää 5 p. (10,3 – 336 – 5.86), 2. Petteri Tuomaala 6 p. (10,8 – 284 – 8.04, 3. Oskar Simsek (10,5 - - - 6.48)

T2004-2007: 1. Henna Saarenpää 4 p. (9,6 – 356 – 5.35), 2. Emilia Ervasti 5 p. (11,5 – 296 – 5.42)

 

3-ottelu (100m – pituus – kiekko):

T15: 1. Laura Haataja (15,1 - - - 15.86), 2. Emilia Tuomaala (- - - - 31.94)

Naiset: 1. Marika Tuomaala (17,6 – 280 – 20.11), 2. Jemina Hummasti (13,9 - - - -) ja Raija Lehtola (- - - - 9.90)

Miehet: 1. Riku Niemi 4p . (11,8 – 547 – 17.80), 2. Tommi Ukonmurto 5 p. (12,1 – 529 – 27.90), 3. Lauri Kotila 9 p. (12,5 – 448 – 14.29)

M +45: 1. Kalevi Alatalo (15,6 – 360 – 19.56), 2. Alpo Ohenoja (- - 293 – 26.05), 3. Olavi Roivainen (- - - - 33.50)

 

 

Tähtikisat 20.8. Oulu

 

N, 100m, ae: 9. Jemina Hummasti 13,49 (+2,6)

T15, 100m, ae: 10. Laura Haataja 15,02 (+1,7)

 

SAUL:n pm-kilpailut 16.-17.8. Kajaani

 

M70, 200m: 1. Kalevi Alatalo 33,14

M70, 400m: 1. Kalevi Alatalo 73,72

M60, korkeus: 1. Olavi Roivainen 150

M60, kiekko: 1. Olavi Roivainen 37.59

M60, kuula: 1. Olavi Roivainen 11.12

N70, korkeus: 1. Raija Lehtola 89

N70, pituus: 1. Raija Lehtola 243

 

9-15-v. sisulisäkilpailut 12.8 Oulu

 

P9 Pituus 13. Roope Tuomaala 267

P9 kuula 10. Roope Tuomaala 439

P9 keihäs 10. Roope Tuomaala 725

P12 moukari 1. PetteriTuomaala 17.14

P12 kiekko 1. Petteri Tuomaala 21.02

P12 seiväs 1. Petteri Tuomaala 230

T14 300 m 5. Emma Ranz 49.47

T15 300 m 3. Anna Ranz 47.46, 6. Laura Haataja 56.16

T15 keihäs 2. Emilia Tuomaala 28.63, 3. Laura Haataja 23.40

 

 

Viikkokisat 8.8.

 

P07-04, (100m – korkeus – keihäs): 1. Jasu Saarenpää ( 16,6 – 100 – 13.67)

T07-04, 100m: 1. Henna Saarenpää 16,6, 2. Emilia Ervasti 19,5

T07-04, keihäs: 1. Emilia Ervasti 11.35, 2. Henna Saarenpää 10.64, 3. Nella Roitomaa 7.34

T07-04, korkeus: 1. Henna Saarenpää 95, 2. Emilia Ervasti 95

 

50m kaarteessa – korkeus – keihäs

P2009-2008: Sahi Rezai (9,8 – 75 – 4.22), Roope Tuomaala (10,0 – 95 – 8.08), Miro Lehto (10,5 – 75 – 5.88), Niilo Kanamäki (11,8 – 68 – 7.25)

T2009-2008: Anniina Nivala (9,6 – 90 – 11.30), Enja Pirinen (10,4 – 95 – 8.80), Iina-Aurora Äijälä (11,8 – 68 – 6.50)

 

50m kaarteessa – minimaraton - turbokeihäs

P2011-2010: Aaro Nivala (10,2 – 44,2 – 9.70), Aatu Äijälä (11,3 – 48,1 – 8.60), Tami Tuomisto (11,9 – 45,9 – 7.00)

T2011-2010: Mimosa Ukura (10,6 – 47,2 – 5.50), Eevi Pirinen (11,1 – 45,7 – 8.40), Noora Haka-Risku (11,3 – 44,9 – 5.60), Alisa Nivala (11,4 – 49,8 – 6.00), Essi Kaila (12,5 – 43,3 – 6.60), Salla Alatalo (12,9 – 56,9 – 5.60)

T2012-2014: Ella Kanamäki (11,3 – 45,2 – 6.60)

 

9-15-v. pm-kilpailut 5.8. Oulu

 

P12, kuula: 2. Petteri Tuomaala 7.17

P12, keihäs: 2. Petteri Tuomaala 29.67

P9, miniottelu (40m - korkeus): 3. Roope Tuomaala (7,95 - 85)

T15, 100m: 8. Anna Ranz 14,37 (+0,8), 10. Emilia Tuomaala 14,51 (+1,0), 11. Laura Haataja 15,31 (+1,0)

 T15, seiväs: 1. Anna Ranz 225, Emilia Tuomaala NM

T15, pituus: 6. Emilia Tuomaala 447 (+1,0), 9. Anna Ranz 401 (+2,0)

T14, 100m: 8. Emma Ranz 14,40 (+0,2)

T14, seiväs: 1. Emma Ranz 195

T14, pituus: 8. Emma Ranz 408 (+2,0)

T12, 60m: 16. Alina Hummasti 10,05 (+0,8)

T12, pituus: 17. Alina Hummasti 279 (-1,1)

T10, 60m: 5. Henna Saarenpää 9,78 (+2,1)

T10, pituus: 7. Henna Saarenpää 339 

T10, kuula: 4. Henna Saarenpää 5.59

 

19-22-v. SM 4.-6.8. Kauhava 

 

N19, 100m alkuerät: Jemina Hummasti 13,82 (+0,8)

 

Vattenfall 3.8

T17 seiväs  1. Emilia Tuomaala 326 (Suomen kärkitulos T15 sarjaan)

M17 seiväs  6. Petteri Tuomaala 230

N15 300 m  6. Anna Ranz 47.82, 11. Laura Haataja 55.73

 

Aikuisten EM 27.7.-6.8. Århus, Tanska

 

M45, seiväs: 11. Hannu Kuosmanen 320

M60, 10-ottelu: 9. Olavi Roivainen 5511 (15,13 - 435 - 11.44 - 146 - 1.20,70 - 18,74 - 39.72 - 300 - 29.19 - 7.58,33)

M60, seiväs: 5. Olavi Roivainen 310

 

Viikkokisat 25.7.

 

30m aj – pallonheitto – minimaraton:

TP2014-2012: Kasperi Ojala (8,0 – 9.60 – 48), Joonas Nylund (9,7 – 8.50 – 1.01), Liisa Mäkelä (9,9 – 6.00 – 1.13), Ella Kanamäki (10,5 – 7.00 – 46), Olivia Ojala (12,0 – 2.60 – 1.18), Mauri Mäkelä (18,6 – 1.85 – 1.41)

P2011-2010: Sahi Rezai (7,2 – 14.00 – 1.11), Aaro Nivala (7,4 – 13.60 – 1.09), Aatu Äijälä (7,6 – 16.50 – 1.17), Eino Rytinki (10,0 – 9.40 – 1.30), Julius Ahtola ( - - 8.00 – 1.11)

T2011-2010: Ronja Järvelin (7,7 – 10.20 – 1.10), Alisa Nivala (8,4 – 5.40 – 1.25), Sonja Nikula (8,6 – 7.80 – 1.15), Hilla Sipilä (9,9 – 5.80 – 1.32), Mirjami Hukka (10,1 – 7.40 – 1.21), Fanni Ylikulju (10,7 – 5.80 – 1.23)

 

30m aj – korkeus – pallonheitto:

P2009-2008: Miro Lehto (7,0 – 85 – 18.50), Roope Tuomaala (7,2 – 90 – 21.73), Anssi Saarenpää (8,3 – 75 – 14.44), Niilo Kanamäki (8,5 – 70 – 12.96)

T2009-2008: Anniina Nivala (6,6 – 90 – 14.05), Laura Nylund (7,2 – 90 – 12.85), Emilia Nylund (7,4 – 90 – 13.08), Iina-Aurora Äijälä (8,2 - NM - 10.54)

 

60m aj – korkeus – pallonheitto:

P2007-2004: Kristian Kärkinen (12,8 – 112 – 39.42), Jasu Saarenpää (13,9 – 103 – 24.70)

T2007-2004: Henna Saarenpää (12,8 – 95 – 19.18), Melinda Kärkinen (13,5 – 103 – 23.30), Emilia Ervasti (15,9 – 90 – 21.95)

 

P13, seiväs: 1. Petteri Tuomaala 230

T15, seiväs: 1. Emilia Tuomaala 300, 2. Anna Ranz 220

Njun, keihäs: 1. Emilia Tuomaala 26.77, 2. Laura Haataja 25.86, 3. Anna Ranz 16.62, 4. Jemina Hummasti 11.93

M70, keihäs: 1. Kalevi Alatalo 23.10

M19, keihäs: 1. Tommi Ukonmurto 30.12

P13, keihäs: 1. Petteri Tuomaala 28.34

M19, korkeus: 1. Tommi Ukonmurto 165, 2. Riku Niemi 155

P13, korkeus: 1. Petteri Tuomaala 105

M70, 400m: 1. Kalevi Alatalo 1.14,7

M16, 400m: 1. Riku Niemi 1.02,6

T15, 400m: 1. Emilia Tuomaala 1.16,4, 2. Anna Ranz 1.17,2, 3. Laura Haataja 1.25,4  

 

Heittokisat 22.7. Pyhäjoki

 

M60, kuula: 1. Olavi Roivainen 12.08

M60, kiekko: 1. Olavi Roivainen 42.36

 

Juoksuilta 18.7. Kalajoki

 

N, 400m: 3. Saija Ranz 71,89

T15, 300m: 6. Emma Ranz 48,11

 

Pohjois-Suomen mestaruuskilpailut 15.7. Kajaani

 

Miehet, 100m (+2,1): 4. Riku Niemi 11,97

Naiset, 100m (+1,0): 8. Emma Ranz 13,88

                                alkuerissä: Anna Ranz 14,52 (+1,8), Laura Haataja 15,40 (+1,6)

Naiset, kolmiloikka: 2. Anna Ranz 9.29

M19, 100m (+1,3): 2. Tommi Ukonmurto 12,24, 4. Lauri Kotila 12,50

N19, 100m (+0,9): 2. Jemina Hummasti 13,75

 

 

Viikkokisat 11.7.

 

2004-2007 synt. (100m kaarre – pituus – kiekko):

Tytöt: Henna Saarenpää (16,9 – 354 – 13.50), Alina Hummasti (16,2 – 328 – 9.50), Melinda Kärkinen (- - 270 – 11.55)

Pojat: Juuso Saarenpää (15,9 – 394 – 17.68), Kristian Kärkinen (15,9 – 373 – 18.30), Petteri Tuomaala (16,9 – 355 – 22.82), Asla Peltomaa (17,9 – 333 – 13.95), Jasu Saarenpää (16,2 – 330 – 11.58), Joona Hukka (18,9 – 311 – 10.42)

 

(50m kaarre – pituus – kiekko):

T08-09: Enja Pirinen (10,2 – 268 – 5.70), Laura Nylund (10,0 – 264 – 6.36), Anniina Nivala (9,7 – 242 – 5.06), Emilia Nylund (10,4 – 218 – 4.42)

P08-09: Niiles Pöyskö (9,3 – 292 – 8.60), Lauri Korpela (9,4 – 280 – 10.70), Roope Tuomaala (9,6 – 275 – 8.90), Miro Lehto (9,7 – 257 – 7.12), Niilo Kanamäki (11,4 – 220 – 8.50), Eero Myllymäki (10,7 – 220 – 5.59), Daniel Kärkinen (10,6 – 217 – 7.83), Anssi Saarenpää (11,5 – 180 – 7.93), Kasper Niiranen (11,1 – 174 – 7.55)

T10-11: Eevi Pirinen (11,2 – 225 – 7.60), Helmi Joki (11,8 – 215 – 10.70), Mirjami Hukka (11,9 – 200 – 4.80), Alisa Nivala (11,8 – 195 – 5.30), Hilla Sipilä (13,2 – 185 – 5.80), Salla Alatalo (13,9 – 165 – 9.80)

P10-11: Sahi Rezai (9,8 – 260 – 14.40), Aaro Nivala (11,2 – 225 – 10.20), Tuukka Maaninka (9,9 – 210 – 11.90), Aale Pöyskö (11,2 – 210 – 12.20), Jimi Piippo (14,2 – 195 – 10.10), Eino Rytinki (14,0 – 190 – 7.90), Tami Tuomisto (12,1 – 180 – 8.15), Julius Ahtola (11,0 – 145 – 7.65)

T12-14: Ella Kanamäki (11,7 – 165 – 6.80), Ebba Myllymäki (17,1 – 155 – 1.70), Matliina Peltomaa (15,1 – 130 – 5.30), Pihla Joki (16,1 – 125 – 2.60), Olivia Ojala (19,0 – 120 – 2.90), Jiia Piippo (- - 120 – 4.00)

P12-14: Kasperi Ojala (12,1 – 195 – 8.80), Pauli Myllymäki (12,1 – 195 – 9.60), Kalle Väätäinen (14,3 – 170 – 7.90), Joonas Nylund (12,9 – 155 – 6.30), Niilo Heikkilä (14,9 – 130 – 7.20), Topias Maaninka (15,2 – 120 – 5.50), Aatu Eriksson (20,7 – 95 – 4.20)

 

Aikuisurheiluliiton SM-kisat 7.-9.7. Lohja

 

N40, 400m: 3. Saija Ranz 1.08,77

N40, 800m: 2. Saija Ranz 2.40,14

N40, 1500m: 1. Saija Ranz 5.45,52

N70, 100m: 4. Raija Lehtola 21,04

N70, korkeus: 3. Raija Lehtola 89

M45, 5000m: 4. Marko Männistö 23.17,49

M45, 10 000m: 4. Marko Männistö 43.02,99

M45, seiväs: 2. Hannu Kuosmanen 330

M60, 100m aj: 2. Olavi Roivainen 20,22

M60, korkeus: 1. Olavi Roivainen 149

M60, seiväs: 4. Olavi Roivainen 310

M70, 100m: Kalevi Alatalo 16,47 (alkuerissä)

M70, 200m: 6. Kalevi Alatalo 33,10

M70, 400m: 5. Kalevi Alatalo 1.12,86

M70, 800m: 5. Kalevi Alatalo 2.51,79

 

Aluekisat 4.7. Kalajoki

 

M, 200m (-1,2): 1. Markus Erkkilä KannU 22,79, 2. Riku NIEMI SalSa 24,39, 3. Tommi UKONMURTO SalSa 25,47

P13, seiväs: 1. Joonas Kyösti HimU 300, 3. Petteri TUOMAALA SalSa 240

N, 200m (-0,2): 1. Tiia Järvinen VKV 26,22, 7. Jemina HUMMASTI SalSa 29,36

N, 800m: 1. Saija RANZ SalSa 2.40,63

T15, 200m: 1. Nelli Mustola KaJu 27,29, 6. Emma RANZ SalSa 29,60 (-2,1), 10. Anna RANZ SalSa 30,72 (0,5), 12. Laura HAATAJA SalSa 33,01 (-2,1)

T15, pituus: 1.Oona Kiljala YlivKu 473, 4. Emilia TUOMAALA SalSa 459 (-1,9), 6. Emma RANZ SalSa 445 (-2,3), 11. Anna RANZ SalSa 410 (-2,4)

 

Seiväskarnevaalit 2.7. Somero

 

P13, seiväs: 9. Petteri Tuomaala 240

T15, seiväs: 3. Emilia Tuomaala 292, 11. Anna Ranz 212

 

Seiväskarnevaalit 29.6. Somero

 

P13, seiväs: 6. Petteri Tuomaala 245

T15, seiväs: 4. Emilia Tuomaala 305, 14. Anna Ranz 215

 

Viikkokisat 27.6.

 

Naisjun. 100 m: 1. Emma Ranz 13,8, 2. Emilia Tuomaala 14,1, 3. Jemina Hummasti 14,2, 4. Anna Ranz 14,3

Naiset, 100m: 1. Tarja Salmela 13,7, 2. Saija Ranz 15,2, 3. Raija Lehtola 21,4

Miesjun. 100 m: 1. Riku Niemi 11,8, 2. Tommi Ukonmurto 12,1, 3. Ville Partanen 15,7

Miehet, 100m: 1. Olavi Roivainen 14,9, 2. Marko Männistö 15,0, 3. Kalevi Alatalo 15,3

M, seiväs: 1. Olavi Roivainen 290

P13, seiväs: 1. Petteri Tuomaala 240

T15, seiväs: 1. Emilia Tuomaala 290, 2. Anna Ranz 200

N, pituus: 1. Mari Mylly 422

Njun, pituus: 1. Emilia Tuomaala 448, 2. Emma Ranz 397, 3. Anna Ranz 394, 4. Jemina Hummasti 370

Mjun, pituus: 1. Riku Niemi 508, 2. Petteri Tuomaala 270

M19, kuula: 1. Tommi Ukonmurto 8.79

M17, kuula: 1. Lauri Peltomaa 8.36, 2. Riku Niemi 8.13

M70, kuula: 1. Kalevi Alatalo 7.49

N, kuula: 1. Mari Mylly 10.07

Nsen., kuula: 1. Tarja Salmela 9.55, 2. Raija Lehtola 4.86

 

P04-07, 40m aj: 1. Juuso Saarenpää 7,6, 2. Konsta Heljasvuo 7,7, 3. Jasu Saarenpää ja Petteri Tuomaala 8,6, 5. Oskar Simsek 8,7, 6. Asla Peltomaa 9,2

minimaraton: 1. Juuso Saarenpää 1.12, 2. Petteri Tuomaala 1.13, 3. Konsta Heljasvuo 1.14, 4. Jasu Saarenpää 1.15, 5. Asla Peltomaa 1.19

keihäs: 1. Petteri Tuomaala 30.39, 2. Konsta Heljasvuo 19.80, 3. Asla Peltomaa 13.75, 4. Oskar Simsek 13.65, 5. Juuso Saarenpää 12.60, 6. Jasu Saarenpää 12.55

T04-07, 40m aj: 1. Henna Saarenpää 8,7, 2. Helmiina Mäkelä 9,7

minimaraton: 1. Henna Saarenpää 1.28, 2. Helmiina Mäkelä 1.34

keihäs: 1. Helmiina Mäkelä 11.00, 2. Henna Saarenpää 10.75

 

Aitajuoksu – minimaraton – keihäs

P08-09: Niiles Pöyskö 6,6 – 1.15 – 8.85, Roope Tuomaala 6,9 – 1.22 – 11.60, Miro Lehto 7,1 – 1.30 – 7.40, Anssi Saarenpää 8,7 – dnf – 6.05, Otto Simsek 13,2 – 1.38 – 5.00

T08-09: Julianna Mäkelä 6,6 – 1.33 – 9.70, Laura Nylund 6,9 – 1.33 – 6.40, Anniina Nivala 7,0 – 1.24 – 10.45, Emilia Nylund 7,4 – 1.37 – 5.50

P10-11: Aapo Nivala 7,4 – 58 – 11.10, Veikka Luomajoki 8,2 – 58 – 10.20, Tami Tuomisto 8,5 – 62 – 8.60, Aapo Kippola 8,7 – 1.05 – 11.00, Aale Pöyskö 9,1 – 1.06 – 9.00, Eino Rytinki 13,1 – 1.04 – 7.30

T10-11: Helmi Joki 8,1 – 1.08 – 7.40, Hilla Nissinen 8,2 – 1.01 – 7.60, Salla Alatalo 8,5 – 1.38 – 8.40, Essi Kaila 8,5 – 1.38 – 5.50, Noora Haka-Risku 8,6 – 1.24 – 6.10, Alisa Nivala 8,7 – 1.03 – 5.40, Hilla Sipilä 9,2 – 1.51 – 4.70, Mimosa Ukura 11,3 – 1.26 – 8.70

P12-14: Kasperi Ojala 7,6 – 1.05 – 9.10, Viljami Majava 8,7 – 1.26 – 7.70, Lauri Mäkelä 11,4 – 1.52 – 4.20, Joonas Nylund 12,0 – 1.32 – 6.60, Roni Kellola 13,5 – 1.28 – 6.50, Mauri Mäkelä 19,3 – 1.05 – 2.60

T12-14: Ella Kanamäki 8,6 – 1.19 – 7.70, Liisa Mäkelä 10,1 – 1.35 – 5.80, Olivia Ojala 12,3 – 1.51 – 2.70, Matliina Peltomaa 12,7 – 2.02 – 3.10

 

 

SAUL:n kansalliset 18.6. Oulu

 

M60, kuula: 2. Olavi Roivainen 11.62

M60, kiekko: 3. Olavi Roivainen 39.55

 

Av. TUL:n mest.kisat 17.-18.6. Leppävirta

 

M70, 100m: 1. Kalevi Alatalo 15,61

M70, 200m: 1. Kalevi Alatalo 32,50

M70, 400m: 2. Kalevi Alatalo 74,04

M70, 800m: 2. Kalevi Alatalo 3.02,38

N70, 100m: 1. Raija Lehtola 20,48

N70, korkeus: 1. Raija Lehtola 90

N70, pituus: 1. Raija Lehtola 237

N70, painonheitto: 1. Raija Lehtola 4.89

 

Vattenfallin kisat Oulussa 16.6. 

 

P15 Seiväs

2. Petteri Tuomaala 240

P13 Keihäs

3. Petteri Tuomaala 30.69

 

T15 100 m

10. Emma Ranz 14.01

12. Anna Ranz 14.59

13. Laura Haataja 15.23

T15 Seiväs

1. Emilia Tuomaala 290

2. Anna Ranz 220

T15 4*100 m

3. Saloisten Salama 56.76 (Emma Ranz, Anna Ranz, Emilia Tuomaala, Laura Haataja)

 

Viikkokisat 13.6.

 

Kesän ensimmäiset, mehukkaat viikkokisat keräsivät Koivuluotoon 50 reipasta urheilijaa.

Lajit: 40m – pituus – kuula

2009-2007 synt.: Enja Pirinen 8,0 – 260 – 3.10, Roope Tuomaala 7,6 – 260 – 4.65, Henna Saarenpää 7,2 – 330 – 5.29, Anssi Saarenpää 8,9 – 195 – 3.85, Joona Hukka 7,6 – 295 – 4.90, Henrik Nissinen 7,2 – 285 – 3.65, Miro Lehto 8,2 – 260 – 4.12, Iina Äijälä 8,7 – 205 – 2.30, Anniina Nivala 7,4 – 288 – 3.10, Emilia Nylund 8,6 – 185 – 3.02, Laura Nylund 7,7 – 260 – 2.95, Jasu Saarenpää 6,9 – 310 – 5.27, Otto Simsek 8,6 – 235 – 3.22, Oskar Simsek 7,4 – 315 – 5.97, Petteri Tuomaala 7,2 – 330 – 7.52

2010-2011 synt.: Noora Haka-Risku 9,3 – 200 – 3.10, Eevi Pirinen 9,4 – 200 – 2.60, Eino Rytinki 10,9 – 135 – 2.80, Mirjami Hukka 10,2 – 140 – 1.40, Hilla Nissinen 9,3 – 190 – 1.90, Tami Tuomisto 9,3 – 180 – 3.20, Ronja Järvelin 8,7 – 220 – 2.80, Aada Liljeroos 9,7 - - -, Aapo Kippola 28,2 – 160 – 4.00, Aatu Äijälä 9,1 – 200 – 4.10, Aaro Nivala 8,7 – 220 – 3.70, Alisa Nivala 9,7 – 145 – 2.40, Aada Kivelä 9,6 – 225 – 3.00, Jimi Piippo 10,4 - - -, Lotta Kivelä 12,2 – 180 – 2.30, Helmi Joki 10,0 – 175 – 2.40, Veikka Luomajoki 9,1 – 190 – 3.40, Sahi Rezai 8,0 – 220 – 3.10, Mimosa Ukura 9,1 – 180 – 2.80, Miro Harju 11,0 – 115 – 2.20

2012-2014 synt.: Miko Niemelä 45,4 - - - , Aatu Eriksson 19,5 – 85 – 1.30, Alex Eriksson 10,0 – 170 – 3.45, Kasperi Ojala 10,2 – 180 – 3.50, Olivia Ojala 17,0 – 115 – 1.30, Riina Liljeroos 11,4 – 130 – 3.50, Liisa Mäkelä 30,2 – 160 – 3.30, Mauri Mäkelä 33,3 – 55 – 1.25, Miko Lehtikangas 9,5 – 190 – 5.20, Fanni Ylikulju 10,0 – 150 – 2.70, Minea Ylikulju 14,4 – 80 – 1.50, Joonas Nylund 10,7 – 135 – 2.20, Pihla Joki 12,5 – 130 – 1.90, Kalle Väätäinen 11,0 – 125 – 3.50, Jiia Piippo 12,9 – 165 – 1.65

 

Youth athletic games 9.6. Lahti

 

T15, seiväs: 3. Emilia Tuomaala SalSa 320

 

Wirran 10-vuotisjuhlakisat 4.6. Pyhäjoki

 

M, 100m (+0,1): 1. Tommi Ukonmurto SalSa 12,40, 2. Lauri Kotila SalSa 12,42, 3. Marko Männistö SalSa 15,31, 4. Kalevi Alatalo Salsa 15,63

M, korkeus: 1. Olavi Roivainen SalSa 148

M, 800m: 1. Marko Männistö 2.39,14, 2. Kalevi Alatalo 2.58,57

N, 100m (+0,3): 4. Jemina Hummasti SalSa 14,15, 5. Saija Ranz SalSa 15,21

N, 800m: 1. Saija Ranz 2.40,73

T15, 100m: 5. Emilia Tuomaala SalSa 14,32 (+0,8), 7. Anna Ranz salSa 14,56 (+0,6)

 

Saloisten Salaman nuoret yleisurheilijat aloittivat kautensa Limingan laidun kauden avajaisissa 26.5

T15 100m

10. Anna Ranz 14.60 11. Laura Haataja 15.16

T15 300 m

2. Anna Ranz 49.11 7. Laura Haataja 56.50

T15 pituus

4. Emilia Tuomaala 451

T11 60 m

7. Helmiina Mäkelä 9.87

T11 pituus

9. Helmiina Mäkelä 266

T 9 60 m

4. Julianne Mäkelä 10.85

T9 pituus

4. Julianne Mäkelä 260

KEVÄTHALLIKISAT 23.4. 

 

Lajit 40m – pituus – keihäs - minimaraton

 

P2005-2006: Petteri Tuomaala (8,9 – 360 – 20.00 – 1.41), Asla Peltomaa (9,1 – 322 – 12.50 – 1.43)

T2005-2006: Greta Nikkilä (9,5 – 311 – 14.36 – 1.50), Jessica Karjaluoto (10,0 – 272 – 6.50 – 1.53), Ellinoora Mäkelä (8,9 – 316 - - - 1.02, 4/6 kierr.)

T2007: Henna Saarenpää (8,6 – 327 – 16.50 – 1.29), Helmiina Mäkelä (8,9 – 306 – 13.70 – 1.32), Kira Pahkala (9,4 – 277 – 12.00 – 1.33), Oili Kastelli (10,1 – 252 – 6.30 – 1.32)

P2007: Lauri Korpela (9,2 – 300 – 15.50 – 1.21), Niko Riihijärvi (9,8 – 265 – 15.00 – 1.38)

T2008: Nita Pitkäaho (9,9 – 289 – 13.00 – 1.07), Julia Niemelä (10,2 – 280 – 8.30 – 1.08), Minja Niemelä (10,3 – 250 – 9.70 – 1.06), Rinna Sippala (10,5 – 232 – 9.00 – 1.30)

P2008: Axel Nikkilä (9,3 – 255 – 14.70 – 1.02), Aatu Ylimaunula (10,0 – 271 – 10.50 – 1.12)

T2009: Julianna Mäkelä (8,7 – 296 – 9.70 – 1.08), Laura Nylund (9,4 – 274 – 6.00 – 1.11), Aino Siuvatti (9,8 – 190 – 6.00 – 1.15), Emilia Nylund (10,0 – 217 – 5.50 – 1.15), Iina-Aurora Äijälä (10,1 – 241 – 7.00 – 1.13), Emilia Siren (10,9 – 221 – 8.00 – 1.15), Jade Kukkohovi (11,0 – 211 – 11.00 – 1.18), Helka Siuvatti (11,2 – 192 – 5.50 – 1.05, ¾ kierr.), Viivi Siren (13,2 – 163 – 2.60 – 1.31, ¾ kierr.),

P2009: Roope Tuomaala (9,1 – 285 – 13.00 – 1.07), Aatu Äijälä (10,7 – 235 – 9.50 – 1.16), Anssi Saarenpää (10,8 – 216 – 10.00 – 1.15), Petteri Kumpulainen (11,4 – 150 – 7.00 – 1.26), Romeo Kukkohovi (12,9 – 134 – 7.00 – 1.44), Lauri Mäkelä (11,3 – 135 – 2.00 – 20, 1/4kierr.), Joonas Nylund (- - 105 – 2.00 – 20, 1/4kierr.)

T2010: Aino Keskitalo (10,5 – 229 – 7.80 – 1.18), Aino Kyröläinen (11,1 – 194 – 7.80 - -), Salla Alatalo (11,2 – 205 – 8.40 – 1.20), Riina Liljeroos (11,7 – 190 – 7.00 – 1.06, 3/4kierr.), Aada Liljeroos (12,1 – 197 – 9.10 – 1.20), Julia Verkasalo (12,8 – 132 – 6.00 – 1.34)

P2010: Ohto Routaniemi (9,7 – 257 – 14.00 – 1.11), Aapo Halinen (9,7 – 249 – 9.20 – 1.04), Samu Silvasti (10,1 – 204 – 6.90 – 1.14), Tami Tuomisto (10,7 – 217 – 8.00 – 1.13), Juuso Rautio (11,0 – 187 – 14.00 – 1.18)

T2011: Vilma Kallio (10,4 – 265 – 3.70 – 50), Elma Vuorinen (10,9 – 130 – 6.80 – 1.05), Sonja Nikula (11,1 – 227 – 7.60 – 56), Noora Haka-Risku (11,2 – 240 – 5.60 – 57), Juulia Kemppainen (12,0 – 143 – 5.90 – 1.00), Helmi Joki (12,5 – 231 – 8.50 – 58), Liina Karjalainen (13,1 – 181 – 5.70 – 1.07), Hilla Sipilä (13,1 – 169 – 5.40 – 1.04), Pihla Joki (13,1 – 117 – 3.50 – 1.17), Eevi Ollanketo (13,7 – 141 – 8.00 – 1.04), Milla Manninen (13,9 – 113 – 4.50 – 1.11), Mila Isopahkala (14,1 – 146 – 3.00 – 1.10)

P2011: Kasper Tervo (11,4 – 158 – 8.00 – 59), Aapo Kippola (12,0 – 212 – 8.00 – 1.03), Eino Rytinki (13,1 – 166 – 6.50 – 1.04)

T2012: Isabella Niemi (12,6 – 122 – 3.00 – 1.07), Liisa Mäkelä (14,2 – 179 – 4.00 – 1.18), Janica Huttunen (14,3 – 134 – 4.20 – 1.25), Alina Majava (17,4 – 86 – 2.70 – 1.29), Emilia Orava (- - 90 – 3.00 - -)

P2012: Viljami Majava (11,0 – 191 – 6.00 – 1.01), Kasperi Ojala (11,4 – 191 – 6.00 – 55), Alex Eriksson (12,0 – 188 – 8.00 – 58), Kalle Väätäinen (12,5 – 160 – 5.00 – 1.02), Niilo Heikkilä (13,1 – 130 – 5.20 – 1.11), Jaro Pitkäaho (14,5 – 102 – 3.00 – 1.21), Aatu Eriksson (21,4 – 30 – 2.20 – 2.05)

TP2013: Sonja Pirinen (12,1 – 144 – 3.10 – 45), Jemina Kosonen (12,7 – 209 – 3.00 – 48), Niilo Keränen (13,5 – 154 – 6.50 – 1.15), Veeti Puru (13,6 – 213 – 5.00 – 46), Senni Ollanketo (14,0 – 122 – 3.00 – 51), Lenni Kastell (14,6 – 140 – 3.40 – 45), Roni Kellola (14,7 – 1.11 – 2.50 – 51), Pekka Kumpulainen (15,6 – 62 – 3.10 – 1.00), Matleena Peltomaa (16,1 – 113 – 3.20 – 1.02), Moona Mäkelä (16,1 – 112 – 2.80 – 50), Nooa Mattila (16,8 – 204 – 6.50 – 46), Enni Mattila (17,6 – 92 – 1.50 – 1.00), Antti Rehula (18,2 – 131 – 6.50 – 1.00), Daniel Verkasalo (18,5 – 84 – 2.00 – 56), Okko Isopahkala (24,9 – 39 – 4.00 – 1.11), Manu Kosonen (28 – 83 – 2.50 – 1.23), Sanni Vuolteenaho (35,0 – 33 – 1.00 – 1.45)

 

 

VETERAANIEN MM-HALLIKISAT 21.-25.3. DAEGU, ETELÄ-KOREA

 

M60, korkeus: 1. Oleg Fedorko UKR 174, 2. Jaroslav Lorenc CZE 161, 3. Dariuz Bednarski POL 161, 5. Olavi ROIVAINEN FIN 150

M60, seiväs: 1. Allan Williams GBR 330, 2. Olavi ROIVAINEN FIN 320, 3. Jon Sigurdur Olafsson ISL 300

M60, 5-ottelu: 1.Hasan Kasap TUR 3722, 2. Georg Werthner AUT 3639, 3. Mauko Zdravko SLO 3601, 5. Olavi ROIVAINEN FIN 3395 ( 60m aj 10,62 - pituus 452 - kuula 11.64 - korkeus 151 - 1000m 4.20,83)

 

INDOOR JUNIOR GAMES 10.-12.3. TAMPERE

 

T15, seiväs: 5. Emilia Tuomaala 305

T14, 60m: 36. Emma Ranz 8,68

T15, 60m: 68. Anna Ranz 8,95, 74. Emilia Tuomaala 9,05, 86. Laura Haataja 9,36

T15, pituus: 32. Emilia Tuomaala 444, 63. Anna Ranz 393, 65. Laura Haataja 390

T15, 60m aj: 27. Emilia Tuomaala 10,76

T15, 300m: 25. Anna Ranz 48,65, 34. Laura Haataja 53,93

T15, 3-loikka: 21. Anna Ranz 9.41

T14, 300m: 29. Emma Ranz 47,31

 

POHJOISMAITTEN HALLIMESTARUUDET 10.-12.3. HUDDINGE, RUOTSI

 

M70, 200m: 1. Göte Hinders SWE 30,75, 4. Kalevi ALATALO FIN 32,41

M70, 400m: 1. Johan Bergesen NOR 1.11,68, 2. Kalevi ALATALO FIN 1.13,70

M70, 800m: 1. Johan Bergesen NOR 2.47,79, 4. Kalevi ALATALO FIN 2.52,67

M70, 4x200m: 1. FIN 2.12,02 (ALATALO, Peltosenperä, Juopperi, Markunsalo)

 

PM-HALLI 4.3. KAJAANI

 

M60, 60m aj: 1. Olavi Roivainen 10,70

M60, korkeus: 1. Olavi Roivainen 153

M60, seiväs: 1. Olavi Roivainen 282

 

VETERAANIEN 3-OTTELU 25.2. KAJAANI

 

1. Eero Väyrynen (M70) KajKi 2143 pist., 2. Olavi Roivainen (M60) SalSa 2038 p. (60m 9,28 - pituus 437 - kuula 12.16), 3. Pentti Luiro (M60) SalSa 1688 p. (9,42 - 422 - 8.62)

 

SISULISÄ PM 12.2. OULU

 

T15, 60m: 5. Emilia Tuomaala 9,14, 9. Laura Haataja 9,55

T15, 60m aj: 5. Emilia Tuomaala 10,74

P14, 60m: 6. Mikael Mäkelä 8,84

T14, 60m: 7. Emma Ranz 8,78

P12, pituus: 8. Petteri Tuomaala 325

P12, kuula: 4. Petteri Tuomaala 6.62

T12, 60m: 22. Ellinoora Mäkelä 10,79

T12, kuula: 7. Ellinoora Mäkelä 5.79

P10, 60m: 11. Eerik Harju 10,51, 13. Jesse Lifflander 11,32

P10, pituus: 9. Eerik Harju 316, 12. Jesse Lifflander 283

P10, 1000m: 8. Jesse Lifflander 4.21,46

T10, 60m: 7. Henna Saarenpää 10,21, 12. Helmiina Mäkelä 11,11, 15. Kiia Pahkala 11,69

T10, pituus: 6. Henna Saarenpää 324, 12. Kiia Pahkala 225

T10, kuula: 7. Helmiina Mäkelä 4.94, 8. Kira Piippo 4.62

P9, 40m: 7. Roope Tuomaala 7,89, 11. Veikko Pasanen 8,76, 12. Eemil Harju 8,81

P9, 1000m: 3. Lauri Korpela 4.08,74, 5. Aatu Yli-Maunula 5.59,40

P9, pituus: 6. Roope Tuomaala 298, 8. Veikko Pasanen 243, 11. Eemil Harju 216, 12. Aatu Yli-Maunula 203

P9, kuula: 2. Aatu Yli-Maunula 3.34, 3. Taneli Pasanen 2.39

T9, 40m: 6. Julianna Mäkelä 7,63, 8. Oona Paakkari 7,81, 12. Neea Pahkala 8,66

T9, 1000m: 1. Oona Paakkari 4.54,53

T9, pituus: 9. Oona Paakkari 209, 10. Neea Pahkala 208

T9, kuula: 2. Julianna Mäkelä 3.79

 

 

AIKUISTEN SM 11.-12.2. HELSINKI

 

M70, 200m: 1. Jouko Ylä-liedenpohja VirtU 30,40, 5. Kalevi Alatalo SalSa 32,42

M70, 400m: 1. Sten Haglund IFDrott 1.09,36, 5. Kalevi Alatalo SalSa 1.12,97

M70, 800m: 1. Sten Haglund IFDrott 2.44,88, 5. Kalevi Alatalo SalSa 2.50,96

M60, korkeus: 1. Olavi Roivainen SalSa 149

M60, seiväs: 1. Risto Järvi Esbo IF 330, 2. Olavi Roivainen SalSa 310

M45, seiväs: 1. Harri Heikkonen RuovPi 340, 2. Hannu Kuosmanen SalSa 320

N40, 400m: 1. Nelli Nikula HKV 1.07,87, 2. Saija Ranz SalSa 1.08,55

N40, 800m: 1. Päivi Knutar KälvTa 2.26,79, 2. Saija Ranz SalSa 2.41,85

 

VETERAANIEN TORSTAIKISAT 2.2. OULU

 

M70, 400m: 1. Kalevi Alatalo 1.11,2

 

POHJOIS-POHJANMAAN AVOIMET PM-HALLIT 29.1. OULU

 

N, 800m: 5. Saija Ranz 2.35,75

 

AAG 21.-22.1. HAAPARANTA

 

P17, 60m: 4. Riku Niemi 7,83 (ae 7,75)

M, 60m: 7. Tommi Ukonmurto 8,15 (ae 8,06)

M, 200m: 4. Riku Niemi 25,91, 5. Tommi Ukonmurto 27,21

F17, kuula: 3. Annika Mertomaa 10.06

P13, seiväs: 1. Petteri Tuomaala 237

F15, 60m aj: ae Anna Ranz 10,91

F15, 200m: 6. Emma Ranz 30,44, 9. Anna Ranz 31,92

F15, seiväs: 1. Emilia Tuomaala 297

 

AIKUISTEN VAUHDITTOMIEN SM 15.1. JYVÄSKYLÄ

 

M70, kolmiloikka: 3. Kalevi Alatalo 6.81

M70, pituus: 4. Kalevi Alatalo 239

M70, korkeus: 4. Kalevi Alatalo 109

M60, korkeus: 1. Olavi Roivainen 136

M60, kolmiloikka: 3. Olavi Roivainen 7.58, 5. Pentti Luiro 7.10

M60, pituus: 5. Olavi Roivainen 251, 6. Pentti Luiro 247

 

2016:

 

VETERAANIEN TORSTAIKISAT 8.12. OULU

 

N70, 60m: 1. Raija Lehtola SalSa 12,0

M70, 60m: 1. Niilo Matinlompolo OulIl 9,2, 2. Kalevi Alatalo SalSa 9,3

M70, 400m: 1. Kalevi Alatalo 73,1

 

VETERAANIEN TORSTAIKISAT 24.11. OULU

 

M70, 800m: 1. Kalevi Alatalo SalSa 2.54,3

 

JOULUHALLIKISAT 20.11.2016

 

Miesjuniorit, 50m: 1. Riku Niemi 6,6, 2. Tommi Ukonmurto 6,7, 3. Niko Polus 6,8, 4. Lauri Peltomaa 7,3

korkeus: 1. Tommi Ukonmurto 160, 2. Riku Niemi 155, 3. Niko Polus 150, 4. Lauri Peltomaa 145

kuula: 1. Niko Polus 11.05, 2. Tommi Ukonmurto 10.11, 3. Riku Niemi 9.45, 4. Lauri Peltomaa 7.86

Naisjuniorit, 50m: 1. Annika Mertomaa 7,4, 2. Jemina Hummasti 7,5, 3. Anna Ranz 7,6, 4. Laura Haataja 8,0

korkeus: 1. Anna Ranz 125, 2. Laura Haataja 120

kuula: 1. Annika Mertomaa 8.78, 2. Emilia Tuomaala 8.05, 3. Anna Ranz 7.19, 4.Laura Haataja 6.05, 4. Emma Ranz 6.05, 5. Jemina Hummasti 5.79

 

Lajit: 40m – pituus – minimaraton – kuula:

(Tulokset ovat kirjaamis-, eivät paremmuusjärjestyksessä)

P05-06: Otto Suomela (10,0 – 250 – 1.11 – 6.70), Jesse Lifflander (9,6 – 280 – 1.09 – 6.40), Asla Peltomaa (9,1 – 300 – 1.03 – 6.90), Petteri Tuomaala (9,0 – 335 – 1.05 – 9.60)

T05-06: Kaisa Limnell (9,1 – 330 – 1.14 – 7.50), Jessica Karjaluoto (9,5 – 265 – 1.14 – 5.60), Pinja Hämeenkorpi (8,9 – 330 – 1.10 – 6.00)

P07: Joonas Siuvatti (10,4 – 235 – 1.15 – 7.10), Vili Siniluoto (9,8 – 285 – 1.10 – 6.40), Niko Riihijärvi (10,8 – 235 – 2.20 – 6.80), Eerik Harju (8,6 – 315 – 1.05 – 7.70), Joona Hukka (8,9 – 250 – 1.03 – 5.90

T07: Linnea Tanskanen (9,4 – 260 – 1.04 – 6.00), Oili Kastelli (9,7 – 250 – 1.06 – 4.80), Anni Karjalainen (9,1 – 285 – 1.11 – 4.30), Enni Oravisjärvi (9,8 – 280 – 1.09 – 4.00), Henna Saarenpää (9,0 – 315 – 1.07 – 7.10), Anni Sippala (9,4 – 335 – 1.06 – 5.50), Kira Piippo (9,6 – 255 – 1.15 – 6.30), Iina Niemelä (9,5 – 250 – 1.06 – 5.10), Laura Hämäläinen (8,8 – 185 – 1.20 – 4.20), Helmiina Mäkelä (9,1 – 260 – 1.11 – 6.80), Iida Tokola (8,9 – 295 – 1.07 – 6.30), Kiia Pahkala (9,7 – 260 – 1.10 – 5.90)

P08: Lauri Korpela (8,9 – 270 – 1.02 – 6.60), Aatu Yli-Maunula (10,1 – 245 – 1.17 – 6.40), Konsta Kippola (9,1 – 305 – 1.08 – 6.60), Teemu Limnell (8,8 – 330 – 1.05 – 6.20), Veikko Pasanen (10,0 – 270 – 1.17 – 4.00)

T08: Nita Pitkäaho (9,2 – 260 – 1.10 – 4.50), Julia Niemelä (9,7 – 270 – 1.13 – 3.15), Aada Pelkonen (9,2 – 275 – 1.09 – 4.00), Jasmiina Viitanen (9,8 – 260 – 1.11 – 3.30), Anni Valliovuo (10,5 – 200 – 1.20 – 4.40)

P09: Anssi Heikkilä (12,4 – 170 – 1.37 – 2.70), Aatu Äijälä (11,4 – 230 – 1.19 – 3.50), Petteri Kumpula (11,9 – 175 – 1.38 – 2.30), Roope Tuomaala (9,7 – 300 – 1.11 – 4.80), Eemil Harju (10,8 – 240 – 1.16 – 4.85)

T09: Iida Lehtonen (10,8 – 215 – 1.20 – 3.90), Julianna Mäkelä (9,1 – 295 – 1.12 – 5.60), Aino Siuvatti (10,5 – 240 – 1.21 – 3.30), Neea Pahkala (10,5 – 230 – 1.16 – 4.00), Iina-Aurora Äijälä (10,9 – 230 – 1.20 – 2.90), Jade Kukkohovi (11,4 – 190 – 1.24 – 3.80), Iina Leppälä (10,5 – 220 – 1.14 – 3.60)

P10: Tami Tuomisto (12,1 – 200 – 41 – 3.00), Juuso Rautio (11,8 – 220 – 43 – 3.10), Aapo Halinen (10,7 – 260 – 33 – 3.90), Miska Hämäläinen (12,8 – 170 – 44 – 2.10), Samu Silvasti (10,7 – 210 – 39 – 3.00), Niklas Sippala (10,4 – 225 – 35 – 4.70), Oskari Kämäräinen (11,5 – 170 – 39 – 3.70), Ohto Routaniemi (9,5 – 215 – 33 – 4.10), Viljami Viitanen (12,3 – 180 – 41 – 1.90), Santeri Seppälä (12,8 – 215 – 40 – 2.50), Saku Kämäräinen (10,1 – 230 – 33 – 4.60)

T10: Salla Alatalo (12,1 – 185 – dns – 2.10), Rinna Sippala (10,4 – 210 – 37 – 4.20), Jasmiina Viitanen (10,4 – 215 – 35 – 4.00), Julia Verkasalo (13,0 – 165 – 46 – 3.40), Matilda Kuosmanen (10,9 – 225 – 48 – 3.60), Aino Gynther (12,5 – 145 – 40 – 1.90), Alina Pelkonen (10,3 – 200 – 39 – 2.70), Aino Keskitalo (10,6 – 210 – 40 – 1.90), Minja Niemelä (10,2 – 235 – 36 – 2.00), Emma Saarela (11,2 – 225 – 41 – 2.90), Aino Kyröläinen (11,5 – 170 – 37 – 2.30)

P11: Eino Rytinki (11,8 – 155 – 48 – 3.10), Kasper Tervo (11,7 – 145 – 43 – 2.50), Aapo Kippola (12,0 – 215 – 44 – 3.10), Nuutti Huhtala (11,6 – 170 – 43 – 2.20)

T11: Hilla Kippola (12,8 – 180 – 45 – 2.00), Noora Haka-Risku (11,4 – 210 – 40 – 2.20), Mirjami Hukka (11,7 – 200 – 43 – 1.50), Helmi Joki (11,0 – 215 – 38 – 2.00), Helka Siuvatti (11,6 – 200 – 1.25 (tuplamatka) – 1.50), Vilma Kallio (11,4 – 195 – 41 – 2.30), Eevi Ollanketo (14,2 – 150 – 50 – 1.90), Milla Manninen (15,1 – 120 – 55 – 1.50), Mila Isopahkala (17,0 – 150 – 53 – 0.70), Hilla Ylilehto (12,4 – 0 – 0 – 2.90), Sonja Nikula (11,7 – 215 – 40 – 2.90), Hilla Sipilä (12,6 – 200 – 45 – 2.20), Liina Karjalainen (13,6 – 135 – 48 – 2.10), Pihla Joki (17,9 – 115 – 1.34 – 1.00)

P12: Niilo Heikkilä (14,6 – 125 – 51 – 1.50), Jaro Pitkäaho (15,4 – 80 – 1.11 – 1.00), Kalle Väätäinen (12,6 – 165 – 52 – 1.75), Topi Lohtander (14,8 – 120 – 58 – 0.70), Oliver Hämeenkorpi (12,6 – 160 – 44 – 1.60), Viljami Majava (11,9 – 190 – 41 – 1.90), Kasperi Ojala (11,8 – 195 – 41 – 2.20), Arttu Orava (0 – 60 – 0 – 0), Nestori Kämäräinen (13,9 – 140 – 54 – 1.70), Alex Eriksson (12,2 – 185 – 47 – 2.40), Arttu Kämäräinen (0 – 30 – 0 – 0)

T12: Isabella Niemi (12,5 – 120 – 57 – 1.50), Minni Kuosmanen (12,2 – 165 – dnf – 1.40)

P13: Okko Isopahkala (24 – 75 – 1.42 – 0.85), Romeo Fingerroos (14,5 – 180 – 49 – 2.00), Mauno Martinmäki (19,1 – 95 – 1.12 – 0.80), Eetu Luoto (15,0 – 160 – 57 – 1.20), Roni Kellola (18,8 – 90 – 59 – 1.20), Daniel Verkasalo (23,6 – 150 – 1.21 – 0.80), Lenni Kastell (13,9 – 160 – 50 – 1.20), Aarni Ylilehto (17,1 – 100 – 1.10 – 0.70), Luca Haarala (14,7 – 130 – 1.04 – 1.60), Aatu Eriksson (39,8 – 50 – 60 vajaamatka – 1.10), Lauri Mäkelä (16 – 70 – 60 vajaamatka – 1.00)

T13: Matliina Peltomaa (17,0 – 110 – 1.05 – 1.00), Aino Okkeri (20,2 – 130 – 1.04 – 0.80), Senni Ollanketo (24,1 – 70 – 1.07 – 1.10), Janica Karjaluoto (15,3 – 95 – 55 – 1.60), Enni Mattila (18,0 – 65 – 1.08 – 1.30), Moona Mäkelä (18,7 – 95 – 59 – 1.60), Sonja Pirinen (13,7 – 115 – 45 – 1.20), Milla Lehtikangas (14,5 – 120 – 56 – 1.65), Alina Majava (23,2 – 0 – 0 – 0.70)  

 

 

VETERAANIEN TORSTAIKISAT 10.11. OULU

 

M70, 60m: 1. Niilo Matinlompolo OulIl 9,2, 2. Kalevi Alatalo SalSa 9,6

M70, 200m: 1. Niilo Matinlompolo 31,9, 2. Kalevi Alatalo 32,0

N70, 60m: 1. Raija Lehtola SalSa 11,9

N70, 200m: 1. Raija Lehtola 44,8

 

MAAILMANMESTARUUSKILPAILUT 26.10.-6.11. PERTH, AUSTRALIA

 

5.11.

M60, korkeus: 1. Dariusz Bednarski POL 162, 2. Volkmar Herrman GER 156, 3. Peter Pach GER 150, 4. Ari Aartola FIN 150, 5. Olavi ROIVAINEN FIN 145

31.10.

M60, seiväs: 1. Allan Williams GB 330, 2. Klaus-Peter Neuendorf GER 320, 3. Jon Sigurdur Olafsson ISL 320, 4. Olavi ROIVAINEN FIN 320

26.-27.10.

M60, 10-ottelu: 1. Noel Ruebel USA 6912 p., 2. Mark Mclean AUS 6445 p., 3. Klaus-Peter Neuendorf GER 6343 p., 4. Aliudin Jumeet MLS 6138 p. , 5. Olavi ROIVAINEN FIN 5954 p. (14,99/534 - 451/661 - 11.55/753 - 151/767 - 1.15,09/372 - 18,79/631 - 38.04/673 - 300/693 - 30.54/488 - 7.00,19/382) 

 

VETERAANIEN TORSTAIKISAT 27.10. OULU

 

M70, 1500m: 1. Kalevi Alatalo SalSa 6.29,9

M70, 60m: 1. Niilo Matinlompolo OulIL 9,3, 2. Kalevi Alatalo SalSa 9,6

N70, 60m: 1. Raija Lehtola SalSa 12,2

N40, 60m: 1. Saija Ranz SalSa 9,6

N40, 300m: 1. Saija Ranz SalSa 53,6

N40, 1500m: 1. Saija Ranz SalSa 5.57,4

 

AIKUISTEN SM-HALLIMONIOTTELUT 8.10. JYVÄSKYLÄ

 

M60, 5-ottelu: 1. Olavi Roivainen 3226 pist. (60m aj 10,85/741 - pituus 451/661 - kuula 11.60/757 - korkeus 151/767 - 1000m 4.40,94/300)

 

JÄRJESTIMME AO 200 MESTARUUSKISAT 30.8.

 

Ammattiosasto 200:n yleisurheilumestaruuskilpailut 30.8.2016 Koivuluodon kentällä, tulokset:

 

M100m: 1. Mika Kyröläinen 14,3, 2. Jari Someroja 16,6, 3. Sami Mustakallio 22,4

M35, 100m: 1. Janne Peltoniemi 13,4, 2. Harri Lukkarila 14,2, 3. Kalevi Alatalo 15,4

N, 100m: 1. Gea Olkkonen 17,9, 2. Raija Lehtola 20,3

M, 1500m: 1. Mika Kyröläinen 7.03,6

M35, 1500m: 1. Janne Peltoniemi 5.28,8, 2. Sakari Kämäräinen 5.29,1, 3. Harri Lukkarila 7.08,5

M50, 1500m: 1. Raimo Nordström 6.23,4

M55, 1500m: 1. Kalevi Alatalo 6.20,4

M, kuula: 1. Toni Mäki-Penttilä 9.40, 2. Mika Kyröläinen 8.77, 3. Jari Someroja 8.48

M35, kuula: 1. Jarkko Poukkula 10.65, 2. Harri Lukkarila 10.53, 3. Jouni Hämeenkorpi 9.28, 4. Markku Lattunen 8.62, 5. Janne Peltoniemi 8.51, 6. Jani Olkkonen 7.98

M, saappaanheitto: 1. Markku Lattunen 41.68, 2. Jouni Hämeenkorpi 41.16, 3. Jarkko Poukkula 38.51, 4. Mika Kyröläinen 35.99, 5. Harri Lukkarila 33.54, 6. Marko Anttila 28.02, 7. Jani Olkkonen 27.15, 8. Toni Mäki-Penttilä 25.79, 9. Raimo Nordström 24.85, 10. Mika Eriksson 23.62, 11. Asko Tuomisto 20.27, 12. Jari Someroja 20.19

N, saappaanheitto: 1. Liisa Eriksson 12.14, 2. Gea Olkkonen 11.39

 

Lasten 2-ottelut, (40m – pallonheitto)

T5: 1. Venla Olkkonen 4p. (11,6 – 5.20), 2. Martta Lukkarila 4p. (11,2 – 4.75), 3. Hilla Nissinen 4p. (10,0 – 4.60), 4. Helmi Anttila 8p. (23,6 – 1.70)

P5: 1. Miko Leskinen 3p. (11,1 – 9.70), 2. Miko Lehtikangas 3p. (10,9 – 8.40), 3. Alex Eriksson 6p. (11,4 – 7.10), 4. Aatu Eriksson 8p. (30,0 – 2.20)

T7: 1. Sanni Komulainen 2p. (9,7 – 6.50)

P7: 1. Roope Tuomaala 2p. (8,7 – 12.20), 2. Oskari Kämäräinen 6p. (11,1 – 9.70), 3. Ilari Kyröläinen 6p. (8,8 – 9.30), 4. Veeti Olkkonen 8p. (11,2 – 9.70), 5. Tami Tuomisto 8p. (9,9 – 4.40)

T9: 1. Viia Lukkarila 3p. (7,6 – 16.00), 2. Kiia Kellola 4p. (7,3 – 10.40), 3. Sylvi Komulainen 6p. (8,1 – 15.20), 4. Jadelia Peltoniemi 7p. (8,1 – 9.00)

P9: 1. Jasu Saarenpää 2p. (7,2 – 26.70)

P11: 1. Jami Kellola 3p. (6,6 – 16.80), 2. Petteri Tuomaala 4p. (7,2 – 35.30), 3. Lenni Mankinen 5p. (7,1 – 15.90)

T13: 1. Rosalia Peltoniemi 2p. (8,2 – 10.30)

P13: 1. Valtteri Lukkarila (– - 14.00)

 

SAUL:N KAINUUN PM 24.8. KAJAANI

 

N70, 100m: 1. Raija Lahtola 19,48

N70, korkeus: 1. Raija Lehtola 88

M70, 100m: 1. Kalevi Alatalo 15,76

M70, 400m: 1. Kalevi Alatalo 71,95

M60, 400m: 1. Olavi Roivainen 79,58

M60, 100m aj: 1. Olavi Roivainen 19,27

M60, kiekko: 2. Olavi Roivainen 30.03

 

SEURAMESTARUUDET 23.8.

 

3-ottelu (40m – pituus – kuula) sijalukupisteet ratkaisevat.

TP2013-2014: 1. Manu Kosonen (17,8 – 81 – 1.00), 2. Elsa Hauru (– - 102 – 1.10)

P2012: 1. Miko Lehtikangas 3p. (11,4 – 188 – 2.70), 2. Kasperi Ojala 5p. (11,4 – 142 – 2.30), 3. Viljami Ylisaari 9p. (12,0 – 132 – 1.90), 4. Kalle Väätäinen 12p. (13,6 – 108 – 1.60)

T2012: 1. Jemina Kosonen 4p. (11,5 – 176 – 1.90), 2. Ella Kanamäki 6p. (10,3 – 168 – 1.50), 3. Liisa Mäkelä 8p. (12,5 – 132 – 1.80)

P2011: 1. Roope Hilli 3p.(8,9 – 183 – 3.00), 2. Eino Rytinki 6p. (11,3 – 136 – 2.70)

T2011: 1. Hilla Nissinen 4p. (9,9 – 204 – 2.40), 2. Lilli Kangas 7p. (10,1 – 176 – 2.20), 2. Salla Alatalo 7 p. (10,9 – 174 – 3.10), 4. Hilla Kippola 13p. (11,3 – 163 – 1.60), 5. Saaga Kettukangas 14p. (11,4 – 143 – 1.80)

P2010: 1. Tami Tuomisto (10,2 – 172 – 3.10)

T2010: 1. Alisa Soikkeli (10,2 – 125 – 3.30)

P09: 1. Roope Tuomaala 4p. (8,2 – 266 – 4.30), 2. Eemil Harju 7p. (8,6 – 208 – 4.90), 3. Helmeri Kangas 8p. (8,6 – 234 – 4.10), 4. Anssi Saarenpää 12p. (9,5 – 172 – 4.30), 5. Niilo Kanamäki 13p. (9,3 – 205 – 3.80)

T09: 1. Amalia Paakkari 4p. (9,0 – 223 – 3.20), 2. Ella Niiranen 6 p. (10,0 – 154 – 3.50), 3. Iina-Aurora Äijälä 7p. (10,0 – 189 – 2.50)

P08: 1. Lauri Korpela 4p. (7,8 – 283 – 5.50), 2. Konsta Kippola 5p. (8,0 – 266 – 5.70)

T08: 1. Olivia Soikkeli (8,9 – 217 – 4.40)

P07: 1. Jasu Saarenpää 4p. (7,0 – 335 – 4.91), 2. Eerik Harju 5p. (7,3 – 322 – 5.10)

T07: 1. Henna Saarenpää 3p. (7,2 – 335 – 5.32), 2. Anniina Länsikallio 7p. (7,4 – 275 – 2.75), 3. Neea Hilli 8p. (7,6 – 268 – 3.55)

P06: 1. Asla Peltomaa (8,0 – 294 – 4.86)

T04: 1. Annamette Peltomaa (– - 340 – 5.62)

 

100m – pituus – kuula:

P11: 1. Petteri Tuomaala (17,5 – 308 – 5.72)

T15: 1. Emilia Tuomaala 4p. (14,6 – 419 – 7.55), 2. Anna Ranz 5p. (14,2 – 403 – 6.98), 3. Annika Mertomaa (---- 8.81)

P15: 1. Riku Niemi 4p. (11,6 – 502 – 9.49), 2. Niko Polus 5p. (12,6 – 481 – 10.88)

M17: 1. Tommi Ukonmurto 3p. (12,6 – 523 – 10.12), 2. Antti Saarenpää 6p. (16,0 – 340 – 7.61), 3. Topi Kastelli (12,6 – 488 –), 4. Ville Partanen (15,6 – 374 –)

N: 1. Liisa Hilli 3p. (14,6 – 410 – 7.92), 2. Raija Lehtola (19,8 – - - 5.22)

M: 1. Olavi Roivainen 4p. (14,8 – 419 – 11.18), 2. Markus Kanamäki 7p. (14,1 – 325 – 8.22), 2. Kalevi Alatalo 7p. (15,5 – 337 – 8.28)

 

14-15-VUOTIAITTEN SM 19.-21.8. HÄMEENLINNA

 

T14, seiväs: 1. Olivia Härkönen VKV 350, 3. Emilia Tuomaala SalSa 310, 18. Anna Ranz SalSa 225

-joukkuekilpailu: 1. Saloisten Salama (Tuomaala, Ranz) 535

T15, keihäs: 1. Julia Valtanen RaumU 55.68, 17. Annika Mertomaa SalSa 32.31

P15, 100m: 1. Isac Wedenberg BorgåAk 11,55

-alkuerät: 9. Riku Niemi SalSa 12,01

P15, korkeus: 1. Arttu Mattila ÄänekU 211, 10. Niko Polus SalSa 163

P15, kolmiloikka: 1. Oliver Kärki VaasVa 13.39, 15. Riku Niemi SalSa 11.34, 20. Niko Polus SalSa 10.89

- joukkuekilpailu: 1. HKV 26.49, 6. Saloisten Salama (Niemi, Polus) 22.23

T14, kolmiloikka: 1. Wilhelmiina harju JKU 11.34, 37. Emilia Tuomaala SalSa 9.27, 41. Anna Ranz SalSa 9.14

- joukkuekilpailu: 1. JKU 22.46, 16. Saloisten Salama (Tuomaala, Ranz) 18.41

 

VIIKKOKISAT 16.8.

 

pituus – pallo - 50m

TP2012: Ella Kanamäki (135 – 4.65 – 13,1), Liisa Mäkelä (120 – 4.00 – 18,4), Joonas Nylund (90 – 2.60 – 19,8), Moona Mäkelä (80 – 3.00 – 20,8), Lauri Mäkelä (30 – 1.30 – 22,3)

TP2011: Lilli Kangas (140 – 5.85 – 13,0), Roope Hilli (170 – 13.85 - -), Salla Alatalo (130 – 7.00 - -)

P2010: Tami Tuomisto (180 – 5.35 – 13,0)

T09: Julianna Mäkelä (250 – 15.60 – 9,5), Laura Nylund (210 – 9.80 – 10,5), Emilia Nylund (180 – 6.75 – 11,2)

P09: Roope Tuomaala (220 – 12.75 – 10,6), Niilo Kanamäki (210 – 8.35 – 11,9), Helmeri Kangas (210 – 11.50 – 11,3)

T08: Taija Tuomisto (140 – 7.85 – 12,9)

 

pituus – kiekko - 100m

P07: Jasu Saarenpää (322 – 11.76 – 17,5)

T07: Henna Saarenpää (325 – 11.51 – 17,6), Neea Hilli (290 – 8.87 – 20,9), Helmiina Mäkelä (260 – 9.70 – 20,8)

P04: Juuso Saarenpää (385 – 13.28 – 16,6)

 

T15, seiväs: 1. Emilia Tuomaala 290, 2. Anna Ranz 230

M17, seiväs: 1. Tommi Ukonmurto 250

P11, seiväs: 1. Petteri Tuomaala 190

M, 200m: 1. Tommi Ukonmurto 26,2, 2. Kalevi Alatalo 32,3

N, 200: 1. Raija Lehtola 44,1

M70, keihäs: 1. Kalevi Alatalo 22.25

M17, keihäs: 1. Tommi Ukonmurto 27.58

T15, keihäs: 1. Annika Mertomaa 33.93, 2. Emilia Tuomaala 23.84, 3. Anna Ranz 15.44

 

VATTENFALL 9.8. LIMINKA

 

T17, keihäs: 2. Annika Mertomaa 33.70

T15, kolmiloikka: 4. Anna Ranz 9.44

T15, 80m aj: 2. Anna Ranz 15,70

 

SISUIKÄISTEN PM 6.-7.8. OULU

 

T14, seiväs: 1. Emilia Tuomaala 280, 2. Anna Ranz 210

T14, pituus: 5. Emilia Tuomaala 458

T14, 100m: 10. Anna Ranz 14,49

P15, 100m: 1. Riku Niemi 12,09, 6. Lauri Peltomaa 13,61

P15, korkeus: 1. Niko Polus 165, 2. Lauri Peltomaa 155

P15, kolmiloikka: 1. Riku Niemi 10.96, 2. Niko Polus 10.91

P15, keihäs: 1. Niko Polus 37.82

P12, korkeus: 1. Juuso Saarenpää 110

P12, 60m: 8. Juuso Saarenpää 9,65

P11, kiekko: 1. Petteri Tuomaala 19.22

P11, moukari: 1. Petteri Tuomaala 17.71

P9, miniottelu (40m – korkeus): 3. Jasu Saarenpää 334 p. (7,21 – 100), 4. Roope Tuomaala 180 p . (8,37 – 90)

T15, keihäs: 2. Annika Mertomaa 34.22

T14, 300m: 4. Anna Ranz 47,96

T14, korkeus: 3. Emilia Tuomaala 145

T14, kolmiloikka: 2. Anna Ranz 9.28, 3. Emilia Tuomaala 9.24

T9, miniottelu (kuula – pituus): Henna Saarenpää (4.72 – 300)

P15, 300m: 1. Riku Niemi

P15, pituus: 1. Niko Polus 547, 4. Riku Niemi 493, 5. Lauri Peltomaa 459

P12, 200m: 11. Juuso Saarenpää 33,13

P12, pituus: 8. Juuso Saarenpää 344

P11, seiväs: 1. Petteri Tuomaala 210

P11, keihäs: 1. Petteri Tuomaala 25.15

P9, miniottelu (kuula – pituus): Jasu Saarenpää (5.05 – 313), Roope Tuomaala (4.03 - 242)

 

AIKUISTEN SM-KILPAILUT 5.-7.8. IISALMI

 

N70, 100m: 5. Raija Lehtola 20,02

N70, 200m: 5. Raija Lehtola 43,16

N70, korkeus: 3. Raija Lehtola 94

N40, 400m: 2. Saija Ranz 1.07,98

N40, 800m: 3. Saija Ranz 2.34,71

N40, 1500m: 3. Saija Ranz 5.31,59

N30, kuula: 3. Mari Mylly 10.12

M70, 100m: 7. Kalevi Alatalo 15,77 (ae 15,45)

M70, 200m: 3. Kalevi Alatalo 32,03

M70, 400m: 3. Kalevi Alatalo 1.10,91

M70, 800m: 4. Kalevi Alatalo 2.48,05

M60, 100m aj: 3. Olavi Roivainen 19,94

M60, korkeus: 2. Olavi Roivainen 142

M60, seiväs: 1. Olavi Roivainen 310

M55, 100m: Pentti Luiro 15,18 (ae 15.)

M40, seiväs: 1. Hannu Kuosmanen 320

 

VIIKKOKISAT 2.8.

 

Sateen vuoksi ensimmäinen kisarupeama peruttiin ja toisenkin osallistujamäärä jäi vaatimattomaksi.

Aitajuoksu – turbokeihäs – minimaraton:

TP2012: Kasperi Ojala (9,3 – 4.80 – 46,8), Alex Eriksson (9,7 – 3.60 – 44,8), Miko Lehtikangas (9,9 – 5.00 – dns), Jemina Kosonen (10,0 – 1.90 – 45,8), Riina Liljeroos (12,1 – 2.40 – 50,3), Liisa Mäkelä (12,2 – 1.60 – 59,6), Manu Kosonen (15,8 – 0.75 – 1.09,0)

T2011: Hilla Nissinen (8,7 – 2.75 – 59,7), Salla Alatalo (8,9 – 3.50 – 1.07,0), Lilli Kangas (9,0 – 3.25 – 1.03,0)

T2010: Matilda Kuosmanen (8,2 – 3.35 – 56,3)

P2009: Roope Tuomaala (7,4 – 8.00 – 53,5), Helmeri Kangas (7,7 – 6.60 – 57,4), Anssi Saarenpää (8,1 – 8.70 – 1.01,0)

60m aitajuoksu – keihäs – korkeus:

T2007: Henna Saarenpää (13,7 – 10.88 – 95), Anniina Länsikallio (13,8 – 8.69 – 95)

P2007: Jasu Saarenpää (12,5 – 11.57 – 98)

P2004-05: Petteri Tuomaala (12,3 – 24.73 – 110), Juuso Saarenpää (dns – nm – 104)

 

FENNOVOIMAN JÄÄTELÖVIIKKOKISAT 26.7.

 

Miehet, seiväs: 1. Hannu Kuosmanen 320, 2. Olavi Roivainen 310

800m. 1. Kalevi Alatalo 2.57,5

N, 800m: 1. Saija Ranz 2.56,7

T15, seiväs: 1. Emilia Tuomaala 280, 2. Anna Ranz 220

kolmiloikka: 1. Anna Ranz 9.34, 2. Emilia Tuomaala 9.12

800m: 1. Anna Ranz 3.06,3, 2. Emilia Tuomaala 3.06,8

P11, seiväs: 1. Petteri Tuomaala 220

kolmiloikka: 1. Petteri Tuomaala 6.88

800m: 1. Petteri Tuomaala 3.35,2

 

(50m – pituus – kiekko):

P06-04, : 1. Aleksi Silvola (9,4 – 300 – 14.70)

T06-04, : 1. Jessica Huttunen (10,2 – 240 – 12.20)

T07: Helmiina Mäkelä (9,0 – 245 – 11.80), Henna Saarenpää (9,8 – 305 – 14.10), Moona Pihlajakoski (11,4 – 220 – 11.00)

P07: Jasu Saarenpää (9,2 – 305 – 14.20)

T08: Olivia Soikkeli (11,2 – 220 – 11.50), Taija Tuomisto (13,5 – 165 – 5.80)

P08: Konsta Kippola (9,9 – 264 – 11.80)

T09: Julianna Mäkelä (9,5 – 250 – 8.80), Laura Nylund (10,3 – 250 – 7.40), Amalia Paakkari (10,7 – 210 – 5.00), Aino Kauppinen (10,9 – 210 – 6.20), Emilia Nylund (11,0 – 190 – 9.80), Iina Leppälä (11,5 – 185 – 6.50), Aino Siuvatti (11,8 – 180 – 5.70), Henni Silvola (12,4 – 180 – 10.60)

P09: Roope Tuomaala (10,5 – 255 – 13.70), Helmeri Kangas (10,9 – 230 – 8.80), Niilo Kanamäki (11,7 – 222 – 7.80), Anssi Saarenpää (12,3 – 160 – 8.90)

T2010: Matilda Kuosmanen (11,3 – 215 – 9.20), Aino Keskitalo (11,6 – 197 – 6.50), Mimosa Ukura (11,6 – 172 – 5.30), Alisa Soikkeli (11,7 – 190 – 5.40), Aada Liljeroos (12,6 – 152 – 7.00)

P2010: Tami Tuomisto (12,8 – 154 – 8.50)

T2011: Hilla Nissinen (11,7 – 210 – 2.30), Helka Siuvatti (11,9 – 200 – 7.20), Hertta Silvola (12,4 – 195 – 7.00), Helmi Joki (12,4 – 170 – 7.90), Fanni Ylikulju (13,0 – 165 – 6.30), Lilli Kangas (13,4 – 160 – 5.50), Hilla Sipilä (14,6 – 120 – 3.60), Hilla Kippola (14,8 – 120 – 4.80)

P2012: Viljami Majava (13,9 – 170 – 5.20), Kasperi Ojala (14,2 – 160 – 4.70), Alex Eriksson (14,5 – 160 – 5.40), Oliver Hämeenkorpi (14,9 – 100 – 5.40), Lauri Mäkelä (22,3 – 60 – 1.00), Manu Kosonen (23,1 – 50 – 1.00), Joonas Nylund (26,8 – 70 – 2.80)

T2012: Ella Kanamäki (12,6 – 140 – 3.80), Minni Kuosmanen (12,7 – 140 – 3.00), Jemina Kosonen (14,6 – 160 – 6.40), Netta Kananen (15,7 – 100 – 3.60), Minea Ylikulju (19,5 – 90 – 2.40), Janica Huttunen (20,1 – 80 – 2.20), Olivia Ojala (29,0 – 70 – 1.40), Aava Nissinen (15,0 - - -), Riina Liljeroos (- - - 4.50), Aava Kauppinen (- - - 2.30)

 

ALUEKISAT 20.7. KALAJOKI

 

N, 200m b-erä (-3,4): 1. Pinja Purola SomE 28,22, 2. Jemina Hummasti SalSa 29,52

P15, 100m (-0,8): 1. Eetu Kumpulainen KuopRei 11,91, 2. Riku Niemi SalSa 11,99, 4. Niko Polus SalSa 12,77

P15, korkeus: 1. Niko Polus 166, 2. Riku Niemi 148

 

AIKUISURHEILUN SM-OTTELUT 18.-19.7. ÄÄNEKOSKI

 

M60, 10-ottelu: 1. Juha Helander TErä 5843 pist., 2. Olavi Roivainen SalSa 5554 pist. (15,03 - 437 - 12.00 - 148 - 1.22,96 - 19,82 - 36.73 - 310 - 30.90 - 7.27,16)

 

KANSALLISET HEITTOKISAT 14.7. VAALA

 

M60, kuula: 2. Olavi Roivainen 11.73

M60, kiekko: 2. Olavi Roivainen 41.38

 

POHJOIS-SUOMEN MESTARUUSKILPAILUT 12.7. OULU

 

N, 1500m: 5. Saija Ranz 5.35,58

N, 100m ae: Jemina Hummasti 14,03 (+0,0)

M, 100m ae: Tommi Ukonmurto 12,96 (-2,4)

N, keihäs: 3. Annika Mertomaa 30.11

M, kolmiloikka: 3. Niko Polus 11.26 (-1,5)

N, kolmiloikka: 11. Anna Ranz 9.14 (-0,8)

M, korkeus: 3. Niko Polus 165

 

LEIRIKISAT 10.7. SOMERO

 

P11, seiväs: 2. Petteri Tuomaala 210

 

SEIVÄSKARNEVAALIT 7.7. SOMERO

 

P11, seiväs: 2. Petteri Tuomaala 205

T15, seiväs: 7. Emilia Tuomaala 290, 11. Anna Ranz 190

 

ALUEKILPAILUT 5.7. KALAJOKI

 

N, 100m (-1,8): 2. Jemina Hummasti 13,88

N, 800m: 3. Saija Ranz 2.42,46

T15, 100m (-0,3): 4. Anna Ranz 14,80

T15, 3-loikka: 2. Anna Ranz 9.25 (+0,7)

P15, pituus: 1. Niko Polus 501 (-1,5)

P15, keihäs: 1. Niko Polus 39.97

 

VIIKKOKISAT 5.7.

 

Tulokset;   Keihäs

M15 Riku Niemi 31.70;  N15 Annika Mertomaa 32.80, P11 Petteri Tuomaala 21.30

 

Aitajuoksu, pallonheitto, minimaraton

2011;  Lilli Kangas (8.59, 5.70, 46.78), Salla Alatalo (8.59, 8.30, 48.22), Hilla Kippola (10.51, 5.40, 53.39),

Saaga Kettukangas (10.9, 5.00, 49.84), Kalle Väätäinen (13.52, -, 88)

2010; Tami Tuomisto (8.46, 6.70, 42.46)

2009; Helmeri Kangas (7.6, 14.40, 39.11), Amalia Paakkari (8.34, 8.80, 40.48), Anssi Saarenpää (8.4, 11.60, 42)

2008 Konsta Kippola (6.8, 17.90, 32.8), Taija Tuomisto (8.77, 7.90, 42.9)

2007 Jasu Saarenpää (6.7, 16.70, 32.7), Henna Saarenpää (6.82, 15.50, 33)

2004 Juuso Saarenpää (5.53, 21.30, 29.3)

 

PM-KILPAILUT 1.-3.7. TANSKA, ODENSE

 

Salamalaistulokset:

N70, korkeus: 1. Helinä Pihlaja FIN 112, 4. Raija Lehtola FIN 90

N70, 100m (-2,4): 1. Ingela Bluhm DEN 15,80, 5. Raija Lehtola FIN 19,84

N70, 200m (+0,1): 1. Kerstin Nilsson SWE 40,13, 3. Raija Lehtola FIN 42,71

N70, 1000m viesti: 1. NOR 3.51,16, 2. FIN (Pihlaja, Lehtola, Karetie, Kivistö) 3.53,47

M70, 100m (-1,9): 1. Arne Waren NOR 14,75, 4. Kalevi Alatalo FIN 15,89

M70, 200m (+1,2): 1. Arne Waren NOR 29,87, 4. Kalevi Alatalo FIN 31,97

M70, 400m: 1. Arne Waren NOR 1.08,68, 3. Kalevi Alatalo FIN 1.11,35

M70, 800m: 1. Johan Bergersen NOR 2.46,74, 4. Kalevi Alatalo FIN 2.51,22

M70, 1000m viesti: 1. NOR 3.00,10, 2. FIN 3.08,88 (Kiirla, Komulainen, Alatalo, Juopperi)

M60, 100m aj: 1. Olavi Roivainen FIN 22,29

M60, seiväs: 1. Olavi Roivainen FIN 300

M60, korkeus: 1. Olavi Roivainen FIN 148

M60, kuula: 1. Jouko Nikula FIN 13.07, 3. Olavi Roivainen FIN 11.93

M60, kiekko: 1. Olavi Roivainen FIN 43.44

 

VIIKKOKISAT 28.6.

 

P11, seiväs: 1. Petteri Tuomaala 200

3-loikka: 1. Petteri Tuomaala 640

300m: 1. Petteri Tuomaala 1.03,8

T15, seiväs: 1. Anna Ranz 200

3-loikka: 1. Annika Mertomaa 957, 2. Anna Ranz 921

300m: 1. Anna Ranz 49,5

M60, seiväs: 1. Olavi Roivainen 300

M, 300m: 1. Kalevi Alatalo 50,0, 2. Pentti Luiro 54,5

N, 300m: 1. Anastassia Litvinets 48,4, 2. Saija Ranz 49,9

P04-06, 60m: 1. Anton Litvinets 9,1, 2. Juuso Saarenpää 9,1

pituus: 1. Juuso Saarenpää 387, 2. Anton Litvinets 376

kuula: 1. Juuso Saarenpää 6.95

T04-06, 60m: 1. Pinja Hämeenkorpi 10,9

pituus: 1. Pinja Hämeenkorpi 314

kuula: 1. Pinja Hämeenkorpi 3.98

P07, 40m: 1. Jasu Saarenpää 7,0, 2. Arttu Träff 8,1, 3. Niilo Kähtävä 8,6

pituus: 1. Jasu Saarenpää 342, 2. Arttu Träff 270, 3. Niilo Kähtävä 225

kuula: 1. Jasu Saarenpää 5.07, 2. Arttu Träff 4.95, 3. Niilo Kähtävä 3.44

T07, 60m: 1. Henna Saarenpää 7,4

pituus: 1. Henna Saarenpää 301, 2. Nella Roitomaa 220

kuula: 1. Henna Saarenpää 4.97, 2. Nella Roitomaa 2.65

T08, 40m: 1. Taija Tuomisto 10,5

P08, 40m: 1. Juska Kähtävä 7,9

pituus: 1. Juska Kähtävä 285

kuula: 1. Juska Kähtävä 4.02

 

(pituus – kuula – 40m)

TP09: Roope Tuomaala (248 – 4.70 – 8,3), Helmeri Kangas (211 – 4.50 – 9,1), Niilo Kanamäki (205 – 3.75 – 9,5), Ella Niiranen (157 – 3.55 – 9,7), Anssi Saarenpää (160 – 4.25 - - -)

TP2010: Matilda Kuosmanen (194 – 3.10 – 8,8), Tami Tuomisto (184 – 3.15 – 9,8), Aino Keskitalo (174 – 2.70 – 9,6), Mimosa Ukura (166 – 2.50 – 10,2), Aada Liljeroos (- - - 10,4)

TP2011: Hilla Nissinen (180 – 2.20 – 9,5), Helmi Joki (170 – 2.90 – 9,8), Eino Rytinki (170 – 2.80 – 11,4), Lilli Kangas (170 – 2.60 – 10,2), Armi Vilenius (140 – 1.50 – 12,4)

TP2012: Ella Kanamäki (170 – 2.00 – 10,6), Alex Eriksson (160 – 2.10 – 11,5), Miko Lehtikangas (150 – 1.70 – 10,5), Kasperi Ojala (140 – 1.90 – 11,8), Kalle Väätäinen (130 – 1.60 – 13,2), Oliver Hämeenkorpi (120 – 2.10 – 11,6), Netta Kananen (120 – 2.00 – 11,7), Riina Liljeroos (150 – 2.20 -)

 

 

POHJOIS-SUOMEN ALUEMESTARUUSVIESTIT 21.6. RAAHE

 

M17, 4 x 100m: 1. OP 45,84, 2. SalSa 48,98 (Niko Polus, Riku Niemi, Lauri Peltomaa, Tommi Ukonmurto)

M17, 4 x 300m: 1. SalSa 2.55,99 (Tommi Ukonmurto, Niko Polus, Lauri Peltomaa, Riku Niemi)

 

Avoimet TUL:n veteraanien mestaruuskisat 18.-19.6. Suonenjoki

 

N70, 100m: 1. Raija Lehtola 20,15

M70, 100m: 1. Kalevi Alatalo 15,73

N70, 200m: 1. Raija Lehtola 45,69

M70, 200m: 1. Kalevi Alatalo 33,21

M70, 400m: 1. Kalevi Alatalo 1.12,92

M70, 800m: 1. Kalevi Alatalo 2.55,08

N70, pituus: 1. Raija Lehtola 243

N70, korkeus: 1. Raija Lehtola 88

 

Aikuisurheilijoitten kansalliset heittokisat 19.6. Kiiminki

 

M60, kuula: 2. Olavi Roivainen 11.77

M60, kiekko: 3. Olavi Roivainen 39.38

 

Valkean kaupungin kisat 16.6. Oulu

 

N, 800m: 8. Saija Ranz 2.35,34

 

VIIKKOKISAT 14.6.

 

Salaman viikkokisat 14.6.2016, tulokset:

T15, 200m: 1. Anna Ranz 29,6

korkeus: 1. Emilia Tuomaala 140, 2. Anna Ranz 130

kiekko: 1. Emilia Tuomaala 26.65, 2. Annika Mertomaa 22.15, 3. Anna Ranz 14.50

P15, 200m: 1. Riku Niemi 24,4, 2. Lauri Peltomaa 28,4

korkeus: 1. Riku Niemi 155, 2. Lauri Peltomaa 150

kiekko: 1. Riku Niemi 23.20, 2. Lauri Peltomaa 23.00

M17, 200m: 1. Tommi Ukonmurto 25,9

kiekko: 1. Tommi Ukonmurto 26.45

Miehet, 200m: 1. Kalevi Alatalo 31,4, 2. Olavi Roivainen 32,4, 3. Pentti Luiro 33,3

kiekko: 1. Juha Hietala 45.95, 2. Olavi Roivainen 41.15

Naiset, kiekko: 1. Raija Lehtola 10.80

P11, 200m: 1. Petteri Tuomaala 36,6

korkeus: 1. Petteri Tuomaala 110

kiekko: 1. Petteri Tuomaala 16.00

 

T06-04, 100m: 1. Annamette Peltomaa 17,5, 2. Pinja Hämeenkorpi 19,1

pituus: 1. Annamette Peltomaa 328, 2. Pinja Hämeenkorpi 290

kiekko: 1. Annamette Peltomaa 12.30, 2. Pinja Hämeenkorpi 7.80

P06, 100m – pituus - kiekko: Asla Peltomaa 19,5 – 315 – 13.85

T07, 50m – pituus – kiekko: Henna Saarenpää 9,6 – 290 – 8.55

P07, 50m: 1. Aatu Paakkari 10,7, 2. Julius Martikkala 12,3

pituus: 1. Julius Martikkala ja Aatu Paakkari 210

kiekko: 1. Aatu Paakkari 8.40, 2. Julius Martikkala 6.10

T08, 50m: 1. Olivia Soikkeli 11,1, 2. Taija Tuomisto 13,6

pituus: 1. Olivia Soikkeli 208, 2. Taija Tuomisto 177

kiekko: 1. Olivia Soikkeli 7.50

P08, 50m – pituus – kiekko: 1. Konsta Kippola 10,6 – 250 – 11.10

TP09, (kiekko - 50m – pituus): Anssi Saarenpää (11.40 – 12,2 – 169), Emilia Nylund (8.90 – 11,1 – 225), Helmeri Kangas (8.20 – 11,0 – 207), Laura Nylund (7.60 – 11,1 – 225), Roope Tuomaala (6.90 – 10,1 – 235), Ella Niiranen (4.20 – 12,3 – 178), Iina Äijälä (2.70 – 12,8 – 177)

TP2010, (kiekko – 50m – pituus): Aaro Lahti (8.00 – 13,1 – 145), Tami Tuomisto (6.10 – 12,0 – 152), Matilda Kuosmanen (5.40 – 13,0 – 210), Alisa Soikkeli (4.40 – 13,5 – 162), Mimosa Ukura (3.40 – 11,9 – 122), Aino Keskitalo (3.00 – 15,1 – 176)

TP2011: (kiekko – 50m – pituus): Aatu Äijälä (7.90 – 12,7 – 145), Salla Alatalo (7.50 – 16,2 – 160), Saaga Kettukangas (5.00 – 16,3 – 120), Hilla Kippola (4.70 – 15,5 – 130), Eino Rytinki (4.60 – 16,0 – 150), Lilli Kangas (4.50 – 14,0 – 200), Armi Vilenius (3.70 – 20,0 – 90), Martta Lukkarila (3.60 – 15,3 – 150), Topias Martikkala (3.60 – 16,5 – 160)

TP2012, (kiekko – pituus – 50m): Kasperi Ojala (5.50 – 14,6 – 130), Oliver Hämeenkorpi (5.00 – 24,7 – 90), Minni Kuosmanen (4.60 – 14,4 – 140), Ella Kanamäki (2.70 – 15,2 – 160), Kalle Väätäinen (2.70 – 19,9 – 130), Liisa Mäkelä (3.20 - - - 100), Nuutti Kettukangas (3.20 - - - 60)

 

VIIKKOKISAT 7.6.

 

Viikkokisat 7.6.2016, tulokset:

Lajeina aitajuoksu – pallonheitto ja minimaraton

TP2012: Ella Kanamäki (12,1 – 4.60 – 1.01,3), Nestori Kämäräinen (12,6 – 5.50 – 1.32,5), Kasperi Ojala (12,8 – 8.00 – 58,8), Riina Liljeroos (13,6 – 7.80 – 1.21,5), Isabella Niemi (13,9 – 3.90 – 1.38,5), Alex Eriksson (14,0 – 7.90 – 1.14,2), Oliver Hämeenkorpi (14,7 – 5.50 – 1.22,7), Liisa Mäkelä (14,8 – 3.30 – 1.20,8), Viljami Ylisaari (16,5 – 3.80 – 1.05,0)

TP2011: Aatu Äijälä (10,1 – 9.40 – 55,0), Lilli Kangas (10,2 – 8.40 – 53,1), Hilla Kippola (10,9 – 4.00 – 1.01,4), Joona Inkala (11,0 – 6.10 – 1.07,3), Armi Vilenius (15,7 – 3.00 – 1.13,9), Hilla Nissinen (9,3 - - - 53,7), Salla Alatalo (15,5 – 6.10 - -)

TP2010: Saku Kämäräinen (8,3 – 11.60 – 52,7), Aaro Lahti (9,3 – 12.60- 57,9), Tami Tuomisto (9,6 – 8.30 – 1.00,9), Aino Keskitalo (9,6 – 6.65 – 1.02,6), Mimosa Ukura (10,5 – 10.00 – 1.09,9), Alisa Soikkeli (10,8 – 7.70 – 1.04,6)

TP2009: Roope Tuomaala (7,5 – 15.60 – 50,4), Elias Muiruri (7,8 – 14.60 – 52,0), Laura Nylund (7,8 – 9.80 – 50,9), Emilia Nylund (7,8 – 9.10 – 55,5), Helmeri Kangas (8,4 – 16.20 – 58,0), Iina-Aurora Äijälä (9,6 – 7.40 – 1.06,0), Ella Niiranen (10,3 – 10.30 – 1.03,8), Oskari Kämäräinen (14,0 – 10.00 – 1.22,3)

TP2008: Konsta Kippola (7,7 – 21.00 – 47,3), Henrik Nissinen (8,4 – 18.40 – 1.10,1), Olivia Soikkeli (8,5 – 13.40 – 59,8), Rinna Sippa (9,7 – 9.00 – 1.00,1), Taija Tuomisto (10,9 – 7.60 – 51,0)

TP2007: Jasu Saarenpää (6,9 – 17.80 – 47,5), Arttu Träff (7,2 – 22.70 – 50,5), Julius Martikkala (9,7 – 13.75 – 56,1)

T2006, 60m aj – keihäs - korkeus: Pinja Hämeenkorpi 14,6 – 9.40 – 90

P04-05; 60m aj: 1. Juuso Saarenpää 12,1, 2. Anton Litvinets 12,9, 3. Petteri Tuomaala 14,1, 4. Miro Sippala 14,9

keihäs: 1. Anton Litvinets 20.10, 2. Petteri Tuomaala 19.50, 3. Juuso Saarenpää 14.60, 4. Miro Sippala 8.20

korkeus: 1. Anton Litvinets ja Juuso Saarenpää 115, 3. Petteri Tuomaala 110, 4. Miro Sippala 90

 

LAIDUNKAUDEN AVAUS 5.6. LIMINKA

 

T15, 300m: 9. Anna Ranz 49,93

T15, pituus: 8. Emilia Tuomaala 431, 9. Anna Ranz 411

T15, keihäs: 1. Emilia Tuomaala 27.29

N19, 100m: 1. Jemina Hummasti 14,63

P11, pituus: 7. Petteri Tuomaala 321

P13, keihäs: 6. Petteri Tuomaala 23.58

P15, 100m: 1. Riku Niemi 12,42

P15, pituus: 1. Niko Polus 544, 2. Riku Niemi 502

P15, keihäs: 1. Niko Polus 47.00

 

VATTENFALL 2.6. OULU

 

Salamalaistulokset:

P11, kiekko: 1. Konsta Rutanen KuivAu 20.90, 3. Petteri Tuomaala SalSa 16.74

P15, 100m (+0,9): 1. Riku Niemi SalSa 12,16, 3. Niko Polus SalSa 13,14, 5. Lauri Peltomaa SalSa 13,53

P15, kuula: 1. Joonas Karppinen KuivAu 13.21, 2. Niko Polus SalSa 11.09

T13, 60m: 1. Julia Jäälinoja KuivAu 8,20, 7. Annamette Peltomaa SalSa 10,32

T15, 100m: 1. Sofia Lindholm KuivAu 13,04, 11. Emilia Tuomaala SalSa 14,56 (+2,0), 14. Anna Ranz SalSa 14,69 (+2,0)

T15, seiväs: 1. Emilia Tuomaala SalSa 285, 4. Anna Ranz SalSa 180

 

VIIKKOKISAT 31.5.

 

Viikkokisat käynnistyivät kesäisessä säässä toukokuun viimeisenä päivänä. 15-vuotiaitten satasen voitti Riku Niemi kovalla ajalla 11,5. Hyviä tuloksia saman ikäluokan kenttälajeissa teki Niko Polus.

Tulokset:

P15, 100m: 1. Riku Niemi 11,5, 2. Niko Polus 12,7, 3. Lauri Peltomaa 13,4

T15, 100m: 1. Annika Mertomaa 13,9, 2. Emilia Tuomaala 14,3, 3. Anna Ranz 14,5

N19, 100m: 1. Ana Litvinets 13,7

M70, 100m: 1. Kalevi Alatalo 1
5,5

N70, 100m: 1. Raija Lehtola 19,4

P11, 100m: 1. Petteri Tuomaala 17,8

P15, pituus: 1. Niko Polus 506, 2. Riku Niemi 495, 3. Lauri Peltomaa 435

T15, pituus: 1. Emilia Tuomaala 421, 2. Anna Ranz 404

P11, pituus: 1. Petteri Tuomaala 335

M60, pituus: 1. Olavi Roivainen 388

P15, kuula: 1. Niko Polus 11.26, 2. Riku Niemi 9.10, 3. Lauri Peltomaa 7.55

T15, kuula: 1. Emilia Tuomaala 7.63, 2. Anna Ranz 6.81

P11, kuula: 1. Petteri Tuomaala 6.04

N70, kuula: 1. Raija Lehtola 5.32

M70, kuula: 1. Kalevi Alatalo 7.56

M60, kuula: 1. Olavi Roivainen 11.58

P06-04, 60m: 1. Juuso-Markus Saarenpää 9,1, 2. Asla Peltomaa 11,2

T06-04, 60m: 1. Annamette Peltomaa 10,2, 2. Pinja Hämeenkorpi 11,2

P06-04, pituus: 1. Juuso-Markus Saarenpää 377, 2. Asla Peltomaa 302

T06-04, pituus: 1. Annamette Peltomaa 364, 2. Pinja Hämeenkorpi 305

P06-04, kuula: 1. Juuso-Markus Saarenpää 7.24, 2. Asla Peltomaa 5.59

T06-04, kuula: 1. Annamette Peltomaa 5.88, 2. Pinja Hämeenkorpi 4.16

P07, (60m – pituus – kuula): 1. Jasu Saarenpää 10,0 – 336 – 4.95

TP08, (40m – pituus – kuula): Konsta Kippola (7,8 – 250 – 5.75), Kiia Rantanen (8,0 – 255 – 5.00)

TP09, (40m – pituus – kuula): Elias Muiruri (8,4 – 240 – 5.32), Roope Tuomaala (8,6 – 255 – 4.70), Helmeri Kangas (8,6 – 230 – 4.70), Amalia Paakkari (8,9 – 220 – 3.85)

TP11, (40m – pituus – kuula): Sonja Nikula (10,8 – 170 – 3.40), Salla Alatalo (11,0 – 160 – 3.40), Lilli Kangas (11,2 – 160 – 3.50), Joona Inkala (11,4 – 180 – 4.80), Eino Rytinki (12,2 – 140 – 3.40)

TP12, (40m – pituus – kuula): Miko Lehtikangas (11,4 – 160 – 4.60), Kasperi Ojala (11,8 – 120 – 2.30), Alex Eriksson (12,0 – 140 – 2.90), Oliver Hämeenkorpi (12,9 – 100 – 2.90), Niilo Heikkilä (15,3 – 110 – 1.90), Liisa Mäkelä (15,8 – 100 – 2.40)   

 

OULAINEN 22.5.

 

Salaman aikuisurheiluryhmän veturi Olavi Roivainen tähtää Euroopan mestaruuskisojen kymmenotteluun. Heittolajien kisakuntoa Olavi kävi kehittämässä Oulaisten Tarun heittokisoissa. M60-sarjan voittotuloksiksi Olavi heitti kiekossa 38.47 ja työnsi kuulassa 11.71. Sarjavaihdon myötä heittovälineet ovat keventyneet ja kaaret siten lupaavasti pidenneet.

 

KEVÄTHALLIKISAT 17.4.2016

 

Naisjun. 60 m: 1. Annika Mertomaa 8,0, 2. Anastassia Litvinets 8,2, 3. Jemina Hummasti 8,5

kuula: 1. Annika Mertomaa 9.08

pituus: 1. Annika Mertomaa 488, 2. Emilia Tuomaala 443, 3. Jemina Hummasti 434

Naiset, 60 m: 1. Mari Mylly 9,2, 2. Raija Lehtola 12,1

pituus: 1. Mari Mylly 443

kuula: 1. Mari Mylly 10.14, 2. Anastassia Litvinets 6.55, 3. Raija Lehtola 5.38

Miehet, 60 m: 1. Roy Viitanen 9,1, 2. Kalevi Alatalo 9,4

pituus: 1. Roy Viitanen 392

kuula: 1. Kalevi Alatalo 8.12

Miesjun. 60 m: 1. Riku Niemi 7,7, 2. Tommi Ukonmurto 7,9, 3. Ville Partanen 9,2

pituus: 1. Riku Niemi 495, 2. Ville Partanen 448

kuula: 1. Tommi Ukonmurto 9.91, 2. Riku Niemi 9.72

T04-05, 60m: 1. Selma Salmela ja Nea Saarela 9,6, 3. Annamette Peltomaa 10,1, 4. Pinja Hämeenkorpi 10,8

pituus: 1. Nea Saarela 395, 2. Selma Salmela 358, 3. Annamette Peltomaa 347, 4. Pinja Hämeenkorpi 326

kuula: 1. Nea Saarela 7.70, 2. Annamette Peltomaa 6.55, 3. Selma Salmela 6.30, 4. Pinja Hämeenkorpi 5.20

P04-05, 60m: 1. Juuso-Markus Saarenpää 9,6, 2. Petteri Tuomaala 10,4

pituus: 1. Juuso-Markus Saarenpää 385, 2. Petteri Tuomaala 318

kuula: 1. Petteri Tuomaala 9.45, 2. Juuso-Markus Saarenpää 9.10

T06-07, 40m: 1. Anniina Länsikallio 8,6, 2. Henna Saarenpää ja Ella Rönn 9,3, 4. Anni Karjalainen 9,6, 5. Jessica Karjaluoto 10,1, 6. Anni Luomala 11,4, 7. Minja Rönn 13,6

pituus: 1. Anniina Länsikallio 300, 2. Henna Saarenpää 295, 3. Anni Karjalainen 290, 4. Ella Rönn 260, 5. Jessica Karjaluoto 255, 6. Anni Luomala 220, 7. Minja Rönn 195

minimaraton: 1. Anniina Länsikallio 48,2, 2. Henna Saarenpää 48,9, 3. Anni Luomala 49,5, 4. Anni Karjalainen 51,8, 5. Ella Rönn 56,5, 6. Jessica Karjaluoto 57,4, 7. Minja Rönn 1.09,6

keihäs: 1. Ella Rönn 10.30, 2. Henna Saarenpää 9.50, 3. Anniina Länsikallio 8.15, 4. Anni Karjalainen 6.90, 5. Anni Luomala 6.30, 6. Minja Rönn 4.40, 7. Jessica Karjaluoto 3.50

P06-07, 40m: 1. Asla Peltomaa, Joona Hukka, Lauri Korpela ja Jesse Lifflander 9,6, 5. Niko Riihijärvi 9,9, 6. Otto Suomela 10,0, 7. Axel Nikkilä 11,6

pituus: 1. Asla Peltomaa 305, 2. Axel Nikkilä 290, 3. Jesse Lifflander 275, 4. Joona Hukka 270, 5. Lauri Korpela 265, 6. Niko Riihijärvi 255, 7. Otto Suomela 250

minimaraton: 1. Lauri Korpela 49,9, 2. Jesse Lifflander 50,7, 3. Joona Hukka 51,9, 4. Otto Suomela 53,9, 5. Axel Nikkilä 57,3, 6. Niko Riihijärvi 59,4

keihäs: 1. Asla Peltomaa 16.30, 2. Niko Riihijärvi 12.40, 3. Jesse Lifflander 11.40, 4. Axel Nikkilä 11.30, 5. Lauri Korpela 10.40, 6. Joona Hukka 7.40, 7. Otto Suomela 7.40

 

Liikkariryhmät, lajit: (40m – pituus – minimaraton – keihäs)

R08: Konsta Kippola (9,8 – 280 – 49,1 – 14.70), Niilo Kanamäki (11,9 – 210 – 1.09,0 – 8.10), Taija Tuomisto (12,2 – 225 – 1.04,7 – 8.20), Nita Pitkäaho (10,0 – 275 – 55,9 – 9.40), Aada Liljeroos (12,8 – 210 – 1.11,4 – 6.30), Jasmiina Viitanen (10,1 – 260 – 53,7 – 6.00), Julia Niemelä (10,0 – 230 – 51,0 – 7.00), Neea Gynther (10,5 – 265 – 54,8 – 6.90), Liinu Keränen (10,8 – 220 – 59,2 – 5.50), Alisa Soikkeli (10,9 – 210 – 1.02,0 – 5.35)

R09: Amalia Paakkari (11,5 – 220 – 1.05,0 – 6.80), Laura Nylund (10,2 – 250 – 1.00,1 – 7.80), Emilia Nylund (10,1 – 220 – 1.00,6 – 8.80), Iina-Aurora Äijälä (11,4 – 215 – 1.05,1 – 7.15), Iida Lehtonen (11,3 – 220 – 1.02,9 – 9.80), Jade Kukkohovi (11,6 – 190 – 1.03,5 – 8.95), Iina Leppälä (11,0 – 200 – 1.04,0 – 9.10), Ella Nissilä (11,2 – 195 – 1.09,5 – 6.20), Saku Kämäräinen (10,9 – 215 – 56,2 – 9.70), Aatu Äijälä (11,0 – 190 – 1.02,4 – 8.40), Anssi Heikkilä (13,1 – 190 – 1.15,2 – 6.50), Miko Erikkilä (12,8 – 185 – 1.21,5 – 6.80), Sami Ruohomäki (11,0 – 230 – 1.03,5 – 6.50), Joonas Nylund ( - - 70 - - - - )

R10: Tami Tuomisto (11,4 – 210 – 41,0 – 6.80), Veeti Pekuri (12,3 – 175 – 52,5 – 7.10), Jonne Kaarela (12,9 – 200 – 45,7 – 4.30), Juuso Rautio (12,0 – 220 – 47,1 – 7.30), Oskari Kämäräinen (13,4 – 170 – 48,1 – 6.30), Eemil Harju (10,3 – 230 – 35,8 – 10.60), Santeri Seppälä (12,0 – 150 – 46,2 -7.50), Roope Tuomaala (10,0 – 270 – 36,1 – 11.50), Veikka Hämeenkorpi (10,2 – 205 - - - 7.20), Viljami Viitanen (17,6 – 140 – 49,2 – 3.10), Julia Verkasalo (12,0 – 160 – 49,3 – 3.50), Matilda Kuosmanen (11,1 – 240 – 41,2 – 4.90), Minja Niemelä (10,7 – 170 – 35,4 – 5.50), Juuli Karjalainen (11,5 – 200 – 42,8 – 7.80), Salla Alatalo (12,7 – 160 – 48,9 – 6.30), Venla Karjalainen (12,1 – 170 – 43,8 – 4.70), Aino Kyröläinen (11,5 – 170 – 39,1 – 6.00)

R11: Noora Haka-Risku (12,5 – 215 – 42,1 – 2.20), Liina Karjalainen (15,4 – 120 – 53,4 – 1.90), Eevi Ollanketo (14,7 – 140 – 50,2 – 2.80), Helmi Joki (12,2 – 180 - - - 3.50), Saara Kolehmainen (16,7 – 70 – 59,1 – 3.20), Mila Isopahkala (15,2 – 100 – 55,3 – 2.50), Ella Kanamäki (13,5 – 210 – 44,2 – 2.80), Hilla Kippola (14,7 - 160 – 52,8 – 2.10), Aati Kolehmainen (14,9 – 170 – 52,2 – 6.80), Eeli Hallanaro (12,9 – 160 – 47,1 – 4.10), Eino Rytinki (12,8 – 160 – 49,8 – 5.30), Atte Kurkela (14,2 – 180 – 55,9 – 3.00)

R12: Akseli Perälä (23,6 – 110 – 1.08,0 – 2.00), Kasperi Ojala (13,2 – 140 – 40,6 – 3.00), Jaro Pitkäaho (20,4 – 80 – 1.12,3 – 0.80), Viljami Majava (12,9 – 155 – 47,9 – 4.10), Nestori Kämäräinen (15,5 – 120 – 58,9 – 1.90), Henry Jurmu (16,7 – 95 – 1.04,6 – 3.40), Alex Eriksson (13,1 – 155 – 53,7 – 3.30), Kalle Väätäinen (15,4 – 120 – 1.04,2 – 1.20), Niilo Heikkilä (13,0 – 120 – 52,6 – 1.40), Oliver Hämeenkorpi (18,4 – 120 – 50,1 – 2.00), Minni Kuosmanen (13,2 – 140 – 50,5 – 2.50), Miisa Erikkilä (18,0 – 110 – 1.05,2 - 2.40), Liisa Mäkelä (16,3 – 160 – 56,5 – 2.70), Isabella Niemi (17,6 – 80 – 1.07,1 – 2.50), Emilia Orava (16,0 – 100 – 54,4 – 2.80), Riina Liljeroos (19,3 - 160 – 52,1 – 3.40), Aino Gynther (12,7 - 120 – 49,9 – 3.20), Antti Rehula (- - 110 - - 2.20)

 

P15 Seiväs

Vattenfallin kisat Oulussa 16.6. Saloisten Salaman urheilijoiden tulokset ja sijoitukset.

P15 seiväs

2. Petteri Tuomaala 240

P13 Keihäs

3. Petteri Tuomaala 30.69

 

T15 100 m

10. Emma Ranz 14.01

14. Anna Ranz 14.59

15. Laura Haataja 15.23

T15 Seiväs

1. Emilia Tuomaala 290

T15 4*100 m

3. Saloisten Salama 56.76 (Emma Ranz, Anna Ranz, Emilia Tuomaala, Laura Haataja)